Niezwykłe zjawisko na niebie. Zobacz Truskawkowy Księżyc

Niezwykłe zjawisko na niebie. Zobacz Truskawkowy Księżyc
(Fot. blogs.nasa.gov)
5 miesięcy temu
wp.pl/NASA/dm

Przed nami niezwykłe zjawisko astronomiczne. Na niebie pojawi się pełnia Truskawkowego Księżyca. To jedna z tegorocznych tzw. superpełni, kiedy nasz naturalny satelita jest większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Księżyc będzie w pełni, zanim pojawi się nad horyzontem. Kulminacyjny punkt czerwcowej pełni będzie dziś o 20.40 czasu polskiego.

Dzisiejsza pełnia otrzymała również przydomek „super” i nazwana jest również superksiężycem, ponieważ znajduje się blisko swojego perygeum, czyli punktu na orbicie położonego najbliżej Ziemi. Przez to będzie wyglądał większy i jaśniejszy. To druga i ostatnia superpełnia w tym roku.

Podczas czerwcowej pełni księżyca, przybiera on niezwykły, różowy kolor. Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Światło Słońca pada na Księżyc w pełni, przez co wydaje się, że ma on delikatnie różową lub czerwoną poświatę. 

wp.pl/NASA/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Niezwykłe zjawisko na niebie. Zobacz Truskawkowy Księżyc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.