Niezwykłość polskiego prawosławia

Niezwykłość polskiego prawosławia
Sugestywne i symboliczne zdjęcia z Jabłecznej są centralną częścią monumentalnego projektu (fot. Tadeusz Żaczek)
wab

18 lutego 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuka Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Tadeusza Żaczka pt. "Rzeczywistość i niezwykłość polskiego prawosławia. Fotografie z lat 1987-2010".

Autor od lat 80. XX wieku interesował się dokumentowaniem polskiego prawosławia. Jest to dla niego najważniejszy aspekt twórczości, która sięga do tradycji polskiego piktorializmu z okresu międzywojennego oraz niektórych aspektów tzw. fotografii socjologicznej z końca lat 70. i początku 80.

Niespotykaną wartością dokonań Żaczka jest niezwykle wszechstronna i dogłębna dokumentacja, która pokazuje najważniejsze święta: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Święto Jordanu oraz uroczystości i życie prawosławnej społeczności, w tym msze, pielgrzymki, śluby, pogrzeby, czy postrzyżyny mnichów w klasztorze w Jabłecznej.

DEON.PL POLECA

Prawosławie z tej idealizującej i realistycznej interpretacji jawi się jako religia optymistyczna i żywa, w której skromność chat i ludzi z Podlasia sąsiaduje z dostojeństwem mszy i otwartością mnichów z klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej. Właśnie sugestywne i symboliczne zdjęcia z Jabłecznej, jak i radosne pielgrzymki są centralną częścią monumentalnego projektu Żaczka.

W XXI wieku nastąpiła swoista moda na fotografowanie innych wyznań religijnych w Polsce, w tym prawosławia. Wśród najważniejszych fotografów w tym zakresie oprócz Żaczka można wymienić: Marka Doleckiego, Grzegorza Dąbrowskiego, Piotra Szymona, Andrzeja Kramarza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niezwykłość polskiego prawosławia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.