Nordic walking i górskie bieganie
W wakacje w Nowym Targu można nauczyć się prawidłowej techniki nordic walking, uczestnicząc w bezpłatnych marszach pod okiem instruktora. Marsze z kijami a także bieganie w górach są coraz bardziej popularne na Podhalu i w Tatrach.
- Nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny na Podhalu, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców - powiedział PAP Arkadiusz Marczyk instruktor nordic walking z Nowego Targu.
Jak dodał, ten typ rekreacji może uprawiać każdy, nawet osoby z pewnymi schorzeniami; nie wymaga on też drogiego sprzętu. - Do uprawiania nordic walking potrzebne są jedynie specjalny kije, dobre buty i ewentualnie rękawice. Możemy go uprawiać niemal w każdym terenie, najlepiej zwiedzając przy tym ciekawe przyrodniczo miejsca - dodał Marczyk.
W Nowym Targu w wakacji można bezpłatnie uczestniczyć w marszach pod okiem instruktora nordic walking, podczas których można nauczyć się prawidłowej techniki marszu z kijami. Marsze odbywają się wzdłuż koryta Dunajca.
W Zakopanem miłośnicy nordic walking mogą m.in. poruszać się otwartym w ubiegłym roku szlakiem rekreacyjno-widokowym - "ceperski". Ta trasa, według możliwości, liczy od 2 do 22,5 km i obejmuje Pasmo Gubałowskie.
W Zakopanem i Kościelisku co roku w wakacje organizowane są amatorskie zawody w nordic walking.
Nową, ale bardziej ekstremalną, formą rekreacji jest bieganie w górach. Zdaniem Magdaleny Derezińskiej-Osieckiej, która organizuje obozy dla miłośników biegania w górach, zainteresowanie tym sportem rośnie w Polsce lawinowo. - To teren, który wymusza od biegającego zupełnie inną pracę mięśni, niż przy bieganiu na nizinach - powiedziała.
Jak wyjaśniła, bieganie w górach uprawiają głównie osoby uprawiające amatorsko nie tylko jogging, także i inne sporty, np. kolarstwo, pływanie czy lekkoatletykę. - Bieganie w górach znacznie poprawia kondycję - podkreśliła. Swoich sił może spróbować każdy, zaczynając treningi od biegania w dolinach reglowych.
Górscy biegacze korzystają z istniejących tatrzańskich szlaków. Popularne trasy do biegania m.in. prowadzą z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich i dalej przez Przełęcz Krzyżne na wysokości 2112 m. n. p. m. do Doliny Gąsienicowej i Kuźnic.
Bieganie górskie jest popularyzowane przez licznie organizowane zawody, które odbywają się m.in. w Tatrach. W tych górach odbywają się Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning im. dh Franciszka Marduły, podczas których zawodnicy pokonują dystans 25 km i biegną 1750 metrów po górę.
Nordic walking powstał w Finlandii w latach 20. ubiegłego wieku, jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Reguły tej formy rekreacji stworzył Marko Kantaneva w 1997 roku. Dzięki kijom podczas marszu zaangażowane są nie tylko mięśnie nóg, ale i inne partie ciała m.in. ramion, rąk, brzucha i klatki piersiowej. Ponadto dzięki kijom podczas marszu odciąża się stawy. Uprawiając nordic walking, rozwija się mięśnie, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu. Ten sport sprzyja zdrowiu.
Skomentuj artykuł