Nordic walking i górskie bieganie

Nordic walking i górskie bieganie
(fot. rowenawaack.com / flickr.com)
PAP / slo

W wakacje w Nowym Targu można nauczyć się prawidłowej techniki nordic walking, uczestnicząc w bezpłatnych marszach pod okiem instruktora. Marsze z kijami a także bieganie w górach są coraz bardziej popularne na Podhalu i w Tatrach.

- Nordic walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny na Podhalu, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców - powiedział PAP Arkadiusz Marczyk instruktor nordic walking z Nowego Targu.

Jak dodał, ten typ rekreacji może uprawiać każdy, nawet osoby z pewnymi schorzeniami; nie wymaga on też drogiego sprzętu. - Do uprawiania nordic walking potrzebne są jedynie specjalny kije, dobre buty i ewentualnie rękawice. Możemy go uprawiać niemal w każdym terenie, najlepiej zwiedzając przy tym ciekawe przyrodniczo miejsca - dodał Marczyk.

W Nowym Targu w wakacji można bezpłatnie uczestniczyć w marszach pod okiem instruktora nordic walking, podczas których można nauczyć się prawidłowej techniki marszu z kijami. Marsze odbywają się wzdłuż koryta Dunajca.

W Zakopanem miłośnicy nordic walking mogą m.in. poruszać się otwartym w ubiegłym roku szlakiem rekreacyjno-widokowym - "ceperski". Ta trasa, według możliwości, liczy od 2 do 22,5 km i obejmuje Pasmo Gubałowskie.

W Zakopanem i Kościelisku co roku w wakacje organizowane są amatorskie zawody w nordic walking.

Nową, ale bardziej ekstremalną, formą rekreacji jest bieganie w górach. Zdaniem Magdaleny Derezińskiej-Osieckiej, która organizuje obozy dla miłośników biegania w górach, zainteresowanie tym sportem rośnie w Polsce lawinowo. - To teren, który wymusza od biegającego zupełnie inną pracę mięśni, niż przy bieganiu na nizinach - powiedziała.

Jak wyjaśniła, bieganie w górach uprawiają głównie osoby uprawiające amatorsko nie tylko jogging, także i inne sporty, np. kolarstwo, pływanie czy lekkoatletykę. - Bieganie w górach znacznie poprawia kondycję - podkreśliła. Swoich sił może spróbować każdy, zaczynając treningi od biegania w dolinach reglowych.

Górscy biegacze korzystają z istniejących tatrzańskich szlaków. Popularne trasy do biegania m.in. prowadzą z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów Polskich i dalej przez Przełęcz Krzyżne na wysokości 2112 m. n. p. m. do Doliny Gąsienicowej i Kuźnic.

Bieganie górskie jest popularyzowane przez licznie organizowane zawody, które odbywają się m.in. w Tatrach. W tych górach odbywają się Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning im. dh Franciszka Marduły, podczas których zawodnicy pokonują dystans 25 km i biegną 1750 metrów po górę.

Nordic walking powstał w Finlandii w latach 20. ubiegłego wieku, jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Reguły tej formy rekreacji stworzył Marko Kantaneva w 1997 roku. Dzięki kijom podczas marszu zaangażowane są nie tylko mięśnie nóg, ale i inne partie ciała m.in. ramion, rąk, brzucha i klatki piersiowej. Ponadto dzięki kijom podczas marszu odciąża się stawy. Uprawiając nordic walking, rozwija się mięśnie, spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu. Ten sport sprzyja zdrowiu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nordic walking i górskie bieganie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.