Nowo wyświęcony kapłan ofiarowuje swojej mamie niezwykły prezent. Zobacz wzruszające nagranie [WIDEO]

Nowo wyświęcony kapłan ofiarowuje swojej mamie niezwykły prezent. Zobacz wzruszające nagranie [WIDEO]
Nowo wyświęcony kapłan ofiarowuje swojej mamie niezwykły prezent. Fot. Sachin Jose / X
Stacja7 / Sachin Jose / X / pk

Istnieje zwyczaj, o którym mało kto słyszał, dotyczący tylko nowo wyświęconego kapłana i jego mamy. Oto film ze święceń kapłańskich, który go ukazuje. To bardzo poruszająca chwila.

Nagranie, które za chwilę zobaczycie, zostało opublikowane na profilu Sachina Jose na platformie "X" i ukazuje moment przekazania manutergium matce nowo wyświęconego kapłana.

Czym jest manutergium i dlaczego matka nowo wyświęconego księdza przechowuje je aż do śmierci?

Jak informuje "Stacja7", podczas liturgii biskup namaszcza dłonie nowo wyświęconego kapłana Krzyżmem Świętym. "Dawniej namaszczone dłonie zawiązywano płóciennym materiałem, który miał wchłaniać nadmiar oleju. Materiał ten nazwany jest manutergium, co z łaciny oznacza ręcznik. Krzyżmo jest świętym olejem, dlatego też po wtarciu go w manutergium, także i on poniekąd staje się poświęcony i nie można go wyrzucić".

Według tradycji manutergium jest przekazywane mamie nowo wyświęconego kapłana, która ma przechowywać je aż do swojej śmierci. Kiedy umiera, manutergium zostaje zwykle oplecione wokół jej rąk jako symbol tego, że "oddała swojego syna Bogu" - czytamy na portalu.

DEON.PL POLECA

Na filmie widzimy, jak kobieta najpierw odwiązuje z rąk syna manutergium, a następnie zostaje przez niego pobłogosławiona. Chwilę później obydwoje przytulają się. Nie da się ukryć, że to jeden z najbardziej wzruszających i osobistych momentów w czasie święceń kapłańskich.

Źródło: Stacja7 / Sachin Jose / X / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Nowo wyświęcony kapłan ofiarowuje swojej mamie niezwykły prezent. Zobacz wzruszające nagranie [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.