Odkryto przedmiot z czasów "ukrytych chrześcijan". Widnieje na nim tajemniczy napis

Odkryto przedmiot z czasów "ukrytych chrześcijan". Widnieje na nim tajemniczy napis
Fot. depositphotos.com / Facebook.com
national-geographic.pl / tk

Jedna z japońskich rodzin była w posiadaniu wazy, która pochodziła z czasów "ukrytych chrześcijan". Przedmiot przekazywany był z pokolenia na pokolenie, lecz nikt nie wiedział, do czego mógł służyć. Zagadkę dla rodziny stanowił również tajemniczy napis "Escencia" widniejący u podstawy naczynia. Waza trafiła w końcu w ręce naukowców, którzy rozwiali wszelkie wątpliwości.

Przedmiot z czasów "ukrytych chrześcijan"

Jak się okazało, 25-centymetrowe naczynie, które od pokoleń należało do pewnej japońskiej rodziny było wykorzystywane do przechowywania krzyżma - świętego oleju do namaszczania. Po analizie chemicznej i historycznej badacze stwierdzili, że przedmiot pochodzi z czasów Kakure-kirishitan, co w języku japońskim oznacza "ukrytych chrześcijan". "Zwrot ten odnosi się do wczesnych wyznawców tej religii, którzy kontynuowali wyznawanie swojej wiary w ukryciu. Chrześcijaństwo zostało bowiem zakazane w okresie Tokugawa (Edo)" – podaje national-geographic.pl.

Z badań archeologów z prefektury Nagasaki wynika, że waza służyła do przechowywania krzyżma, czyli świętego oleju będącego mieszaniną oliwy i balsamu. Krzyżmo wykorzystywane jest podczas udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, ślubów wieczystych, święceń kapłańskich, a także przy konsekracji biskupów oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy.

Według naukowców naczynie powstało w Chinach w około 1600 roku i mogło być wykorzystane podczas ceremonii chrztu Konishi Yukinagi (odegrał ważną rolę w inwazji Japonii na Koreę w 1592 roku – przyp. red.), który odbył się w 1599 roku.

DEON.PL POLECA

Zakaz chrześcijaństwa w Japonii

„Według portalu ArkeNews to archeolog Yohei Kawaguchi ustalił dawne dzieje wazy. Przedmiot był własnością diecezji Funai do 1614. W tym roku rządzący Japonią zakazali chrześcijaństwa, a misjonarze zostali wydaleni z kraju” – czytamy na national-geographic.pl.

W tym czasie zaczęto niszczyć kościoły, a cenne przedmioty były potajemnie ukrywane, aby nie trafiły w ręce władz. To właśnie wtedy w posiadanie wazy mogła wejść rodzina, w której naczynie przekazywane było z pokolenia na pokolenie.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mirosława Kareta

Każda rodzina ma swoją przeszłość

Józia po raz kolejny staje na życiowym zakręcie. W jednej chwili traci mieszkanie i pracę, a ukochany znika bez śladu.

Niespodziewane oświadczyny odmieniają jej los. Mieszkający obok wdowiec z szóstką...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Odkryto przedmiot z czasów "ukrytych chrześcijan". Widnieje na nim tajemniczy napis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.