Odsłonięto pomnik Ignacego Paderewskiego
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego - pianisty, kompozytora, działacza niepodległościowego i premiera rządu polskiego - odsłonięto w piątek w Krakowie przed siedzibą Instytutu Muzykologii UJ, który obchodzi w tym roku swoje stulecie.
Pomnik został ofiarowany Uniwersytetowi Jagiellońskiego przez Harry’ego E. Blythe’a, propagatora dokonań twórczych polskiego artysty i kolekcjonera pamiątek po Paderewskim.
Rzeźba autorstwa Jesse Corsaut przedstawia młodego Paderewskiego wygłaszającego przemówienie na jednym z patriotycznych wieców poświęconych sprawie polskiej w USA. Corsaut wykonał trzy odlewy. Jeden stanął w ogrodzie przed Pałacem Pusłowskich – siedzibą Instytutu Muzykologii UJ. Pozostałe dwa znajdują się w Stanach Zjednoczonych: na dawnym ranczo Paderewskiego w Paso Robles w Kalifornii, które obecnie jest własnością Harry’ego Blythe’a, i w ogrodach ambasady polskiej w Waszyngtonie.
29 czerwca minie 70 lat od śmierci Paderewskiego.
- Wybitny artysta, współtwórca niepodległości Polski jest głęboko w naszej pamięci. Paderewski we wszystkim co robił zawsze na pierwszym miejscu stawiał Polskę, nie wahając się poświęcić nawet własnej sztuki dla sprawy narodowej - powiedziała podczas piątkowej uroczystości dyrektor Instytutu Muzykologii UJ dr hab. Renata Suchowiejko.
Rektor UJ prof. Karol Musioł mówił, że UJ zawdzięcza kompozytorowi ufundowanie Collegium Paderevianum. Dodał, że po wybudowaniu w sąsiedztwie tego budynku nowych obiektów władze uniwersytetu chcą nazwać cały kompleks Kampusem Paderewskiego.
Dziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Andrzej Banach przypomniał, że już w czasie I wojny światowej Ignacy Jan Paderewski zorganizował ponad 300 koncertów-wieców na rzecz niepodległości Polski i miał wpływ na przyjęcie w 1918 r. deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały, że warunkiem trwałego pokoju w Europie jest utworzenie niepodległego państwa polskiego.
W Kąśnej Dolnej koło Tarnowa zachował się dworek Paderewskiego, który obecnie jest domem pracy twórczej i - jak poinformował starosta tarnowski Mieczysław Kras - zaczynają się tam właśnie warsztaty z udziałem młodych muzyków z Polski, USA i Ukrainy.
Instytut Muzykologii UJ jest najstarszą uniwersytecką placówką muzykologiczną w Polsce. Został założony w 1911 r. przez prof. Zdzisława Jachimeckiego – początkowo jako Seminarium Historii i Teorii Muzyki UJ. W placówce prowadzone są badania nad muzyką polską począwszy od średniowiecza po współczesność, działają Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. Paderewskiego oraz Ośrodek Dokumentacji Życia i Twórczości Witolda Lutosławskiego. Biblioteka Instytutu posiada bogate zbiory muzyczne, w tym fonograficzne i literatury muzykologicznej.
W piątek z okazji jubileuszu Instytutu Muzykologii UJ spotkali się jego absolwenci. Wieczorem w auli Collegium Novum odbędzie się koncert „Chopin i Paderewski”.
Skomentuj artykuł