Osadzeni ojcowie mają możliwość budowania relacji z dziećmi. Nowatorski program w więzieniach
Szkocja jest jedynym krajem, który wprowadził nowatorski program pozwalający osadzonym ojcom budować więzi ze swoimi dziećmi. Zwykłe spotkania zamieniają się w zabawę, aktywność fizyczną i wspólne posiłki.
Premiera programu Healthy Dads, Healthy Kids w szkockim więzieniu
W zakładzie karnym HMP Barlinnie w Glasgow dzieci osadzonych uczestniczyły w pierwszej na świecie odsłonie programu Healthy Dads, Healthy Kids (HDHK), opracowanego w Australii. To historyczny moment, ponieważ po raz pierwszy projekt został wdrożony w realiach więziennych. Dzięki temu najmłodsi, którzy dotychczas mogli widywać ojców jedynie w salach odwiedzin, otrzymali możliwość wspólnej zabawy w bardziej naturalnym środowisku oraz spożycia rodzinnego posiłku przy jednym stole.
Program powstał we współpracy specjalistów z Uniwersytetu w Glasgow, Uniwersytetu w Stirling i Uniwersytetu w Newcastle (Nowa Południowa Walia). Badania wykazały, że więźniowie są szczególnie narażeni na problemy zdrowotne, a dzieci osób osadzonych częściej doświadczają kłopotów ze zdrowiem, trudności edukacyjnych oraz ryzyka wejścia na drogę przestępczą.
Osiem tygodni zajęć dla ojców i dzieci
Pilotażowe wdrożenie odbyło się najpierw w HMP Barlinnie, a później w HMP Perth. W projekcie uczestniczyło 14 rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat. Cotygodniowe sesje obejmowały część skierowaną wyłącznie do ojców – warsztaty poświęcone m.in. zdrowemu stylowi życia i pozytywnemu rodzicielstwu. Następnie dołączały do nich dzieci, aby razem ćwiczyć, bawić się i uczyć podstawowych umiejętności ruchowych, takich jak podskoki, rzuty czy łapanie piłki.
– To było niesamowite uczucie ponownie nawiązać więź z moim synem w sposób, którego nie da się opisać słowami – powiedział jeden z ojców.
Na zakończenie każdego spotkania całe rodziny zasiadały wspólnie do posiłku – ojcowie, dzieci oraz bliscy, którzy je przyprowadzili. – Sam fakt, że rodzina siedzi z tobą przy stole i wspólnie spożywa posiłek to zupełnie inna dynamika – przyznał inny osadzony.
Program rozwija się w kolejnych więzieniach
Po sukcesie pierwszej edycji, w sierpniu w HMP Barlinnie przeprowadzono szkolenie dla 23 pracowników innych zakładów karnych w Szkocji, by mogli wprowadzić projekt również w swoich placówkach.
Obecnie HDHK nadal działa w Barlinnie, a wkrótce zostanie rozszerzony na więzienia Low Moss, Shotts, Kilmarnock i Dumfries.
Źródło: dobrewiadomosci.net.pl / tk


Skomentuj artykuł