Otwarte drzwi krakowskich muzeów

Otwarte drzwi krakowskich muzeów
(fot. krakow.pl)
PAP / drr

22 instytucje i ich filie wezmą udział w organizowanym w niedzielę Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe, poznać muzealne pracownie oraz projekty realizowane przez te placówki.

- Muzeum jest jak góra lodowa, ponieważ widać tylko pewną część jego działalności. Dzień Otwartych Drzwi to szansa na poznanie pracy muzealników - mówiła we wtorek wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich odbędzie się po raz ósmy. W zeszłym roku z tej możliwości bezpłatnego zwiedzania skorzystało ponad 30 tys. osób. Organizatorzy mają nadzieję, że także w tym roku będzie to podobna liczba. - Zależy nam na tym, by był to dzień, w którym można spokojnie, z dziećmi, rodzinnie wybrać się do muzeum, zobaczyć i docenić to, co mamy w muzeach i wielokrotnie później do nich zaglądać - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Jak podkreślił przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich prof. Stanisław Waltoś, warto tego dnia zdecydować się na zwiedzanie, bo każda z placówek przygotowała atrakcje.

DEON.PL POLECA

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych będzie prezentowało swoje zbiory od pierwszych nabytków po dzieła pochodzące z ostatnich lat. W Muzeum Archidiecezjalnym po raz pierwszy udostępniona zostanie sala poświęcona Fryderykowi Pautschowi - artyście malarzowi, rektorowi krakowskiej ASP.

W Muzeum Historii Fotografii będzie można zobaczyć banaskop, czyli cyfrowy fotoplastikon i posłuchać rad konserwatorów. Muzeum Historyczne zaprasza m.in. do zwiedzania zaplecza technicznego podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym i do pozostałych swoich oddziałów.

Na warsztatach w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będzie można wymienić się pamiątkami z wakacji. W Muzeum Narodowym poza wystawami warto wybrać się do pracowni digitalizacji zbiorów oraz do remontowanego Pałacyku Czapskiego, gdzie powstaje Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.

Muzeum UJ - Collegium Maius otworzy dla zwiedzających niedostępny na co dzień dziedziniec "Huta", a w Muzeum Zoologicznym UJ będzie można obejrzeć m.in. pierwszy polski hełm dla nurków skonstruowany przez prof. Romana Wojtusiaka.

Oprócz wspomnianych placówek w wydarzeniu udział wezmą także: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum AK, Muzeum Farmacji, Muzeum Geologiczne ING PAN, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum PRL-u, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Zamek Królewski na Wawelu, Ogród Botaniczny, Cricoteka, Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Dzień Otwartych Drzwi organizuje Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Pełen wykaz wydarzeń jest dostępny na stronie www.krakow.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Otwarte drzwi krakowskich muzeów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.