"Pierścienie Władzy" to profanacja dzieł Tolkiena. Seria jest "zła w najgłębszym sensie"

"Pierścienie Władzy" to profanacja dzieł Tolkiena. Seria jest "zła w najgłębszym sensie"
fot. Prime Video / YouTube
Catholic News Agency / pk

Ks. Izquierdo Sebastianes skrytykował serial "Pierścienie Władzy". Według duchownego kosztująca 700 mln. dolarów produkcja Amazonu to "profanacja" dzieł J.R.R. Tolkiena i jest "zła w najgłębszym sensie".

Według "Catholic News Agency", pochodzący z Hiszpanii ksiądz nie zachęca do obejrzenia "Pierścieni Władzy". Duchowny uważa, że to, co znajduje się w serialu jest "przeobrażeniem fabuły" i "zniekształceniem postaci, które się w nim pojawiają". Według księdza Izquierdo produkcja Amazonu pomija ważnych bohaterów, a także przeinacza większość faktów. Duchowny wskazuje wprost: "mówienie, że ta seria jest oparta - nawet odlegle inspirowana - na Tolkienie, jest niedopuszczalne, a nawet może irytować każdego, kto kocha pracę Profesora".

Ks. Izquierdo przytacza list J.R.R. Tolikena. Autor "Silmarillionu" stwierdza w nim, że jego praca jest zasadniczo "religijna i katolicka". Dodaje również, że "element religijny jest wchłonięty w historię i symbolikę". Jeśli wobec tego "zmienia się historię i symbole, to dzieło jest profanowane" - stwierdza duchowny, cytowany przez "CNA".

Pochodzący z Hiszpanii ksiądz nie tylko krytykuje głównych bohaterów produkcji (w tym postać Galadrieli), ale ostrzega, że w serialu zawarta jest dawka "przymusowej ideologii".

"Nie zdziwiłbym się gdybyśmy, jak już stało się to z różnymi klasycznymi złoczyńcami (Maleficent, Cruella, Joker…), ostatecznie usprawiedliwiali zło Saurona, kwintesencję złoczyńcy Drugiej Ery, ukrytego do tej pory w serii w wyniku heteropatriarchalnego społeczeństwa" - zauważa duchowny.

Kapłan przyznaje jednak, że dzięki "Pierścieniom Władzy" niektórzy zaczynają czytać dzieła Tolkiena. "Należy uczcić", że seria "nie tylko nas wszystkich zdenerwowała" - podsumowuje duchowny.

Catholic News Agency / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

"Pierścienie Władzy" to profanacja dzieł Tolkiena. Seria jest "zła w najgłębszym sensie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.