Pierwszy przewodnik audio po Białymstoku

Pierwszy przewodnik audio po Białymstoku
(fot. discover.bialystok.pl)
Sylwia Wieczeryńska / PAP/ slo

Pierwszy przewodnik audio po Białymstoku z wykorzystaniem audiodeskrypcji, pozwalającej przekazać więcej informacji osobom niewidomym i niedowidzącym, chce stworzyć miejscowa Fundacja Audiodeskrypcja.

Założeniem projektu pod nazwą „Białystok słowem malowany”, jest stworzenie audiodeskrypcji do dwóch miejskich szlaków turystycznych: esperanto i wielu kultur. Dodatkowo powstaną też opisy zabytkowych miejsc w Białymstoku, jak dworzec kolejowy. Na przewodnik audio złoży się 18 punktów.

Na szlaku esperanto znajduje się m.in. miejsce, w którym urodził się twórca języka esperanto, Ludwik Zamenhof, czy kamienica, w której mieszkał popularyzator tego języka Jakub Szapiro. Miejsca na szlaku wielu kultur, to m.in. synagoga czy cerkiew św. Mikołaja.

Jak powiedział PAP Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja, każde z tych miejsc będzie opisane tak, aby niewidoma osoba mogła zrozumieć, co się przed nią znajduje. Pozna także ciekawe historie związane z tymi miejscami. Następnie opisy zostaną nagrane jako pliki dźwiękowe, które będzie można pobrać ze strony internetowej.

Dodatkowo będzie można stamtąd pobrać pliki z informacjami, jak przemieszczać się z jednego punktu do drugiego. Strzymiński dodał, że ułatwi to osobom niewidomym poruszanie się po mieście oraz zwiedzanie.

Zwiedzanie dwóch białostockich szlaków będzie także możliwe przez internet. Fundacja we współpracy z prywatną telewizją miejską chce te miejsca sfilmować, a pliki wideo z opisem audiodeskrypcyjnym udostępnić na jednym z portali internetowych.

Przewodnik z audiodeskrypcją ma być gotowy w listopadzie. Fundacja na ten projekt otrzymała 18 tysięcy złotych z Urzędu Miejskiego w Białymstoku, z pieniędzy przeznaczonych na inicjatywy kulturalne.

Projekt zakładał jeszcze m.in. wydanie przewodników na płytach DVD, które miały być udostępnione w punktach informacji turystycznej na terenie miasta. Jednak, jak powiedział Strzymiński, kwota dofinansowania nie wystarczy na jego realizację.

Audiodeskrypcja, technika wykorzystana przy tworzeniu tych opisów zabytków i miejsc w Białymstoku, polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) tego, co widzi. Pomaga opisać np to, co dzieje się w filmie lub spektaklu teatralnym między dialogami bohaterów, ale także opisać zabytki czy dzieła sztuki.

W ten sposób osoby niewidome i niedowidzące mają pełniejszy kontakt z kulturą. W kinie, teatrze czy galerii mogą skorzystać ze słuchawek i specjalnie przygotowanych dla nich nagrań.

Fundacja Audiodeskrypcja została założona w 2008 roku przez niewidomych białostoczan, Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymańską. Głównym celem działalności organizacji jest wprowadzenie techniki audiodeskrypcji do wielu instytucji kultury w kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwszy przewodnik audio po Białymstoku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.