Jak zwierzęta radzą sobie zimą w "Ujściu Warty"

Jak zwierzęta radzą sobie zimą w "Ujściu Warty"
Wąsatka w Parku Narodowym "Ujście Warty" (fot. D.Ś. pnujsciewarty.gov.pl)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Zima jest dla zwierząt ciężkim okresem do przetrwania. Dotyczy to zarówno ssaków kopytnych i drapieżnych, jak i małych zwierząt występujących w Parku Narodowym "Ujście Warty". Pierwsze gromadzą się w stada, a drapieżniki szukają padliny i polują na gryzonie.

W okresie zimowym zwierzęta kopytne tworzą większe grupy, np. sarny tworzą tzw. rudle, a jelenie - chmary. Takie zachowania ułatwiają im obronę przed drapieżnikami i pozwalają na skuteczniejsze poszukiwanie pokarmu.

DEON.PL POLECA
Dziki przystępują zimą do godów, które w gwarze myśliwskiej nazywa się huczką. W tym czasie ich samice (lochy) wraz z tegorocznym potomstwem (warchlakami) tworzą watahy, natomiast samce (odyńce) żyją samotnie. W przypadku spotkania z człowiekiem odyńce w okresie rui mogą być bardzo niebezpieczne.

Również ssaki drapieżne - lis, kuna leśna i domowa czy łasica - nie mają zimą lekkiego życia. Zmrożona warstwa śniegu oraz niskie temperatury znacznie utrudniają polowanie. Trafiającym się od czasu do czasu darmowym posiłkiem jest padła od choroby lub głodu sarna czy jeleń. Ważnym składnikiem pokarmowym o tej porze roku są dla drapieżników gryzonie.

Gryzonie (np. mysz, nornik) i niektóre ssaki owadożerne (np. ryjówka, kret) są aktywne przez cały rok. Zimą te małe zwierzęta wykazują mniejszy terytorializm i wyraźną tendencję do grupowania się. W grupie znacznie łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Niektóre gatunki ssaków przystosowały się do przetrwania zimy zapadając w sen zimowy. W zależności od gatunku, przybiera on różne formy: od płytkiego, kilkudniowego w przypadku szopa, po głęboki ze sporadycznymi przebudzeniami, w który zapadają m.in. borsuki i jenoty.

W tym roku, od miesięcy letnich w Parku Narodowym "Ujście Warty" notowany jest wysoki poziom wody. Woda zalała całkowicie obszar południowy parku oraz spowodowała lokalne podsiąki i podtopienia w jego północnej części. Dlatego też większość ssaków powędrowała na tereny znajdujące się w sąsiedztwie obszaru chronionego.

O ciekawostkach dotyczących zimowych zwyczajów zwierząt informuje Park Narodowy "Ujście Warty" na swojej stronie internetowej, która w zmienionej, dużo bardziej atrakcyjnej formie pojawiła się w sieci na początku roku. Można ją znaleźć pod dotychczasowym adresem: www.pnujsciewarty.gov.pl

Jak powiedział dyrektor "Ujście Warty" Konrad Wypychowski, zmieniła się nie tylko szata graficzna. Strona zawiera dużo więcej informacji na temat parku. Zaznaczył, że nadal trwa jej rozbudowa, a park czeka na sugestie i uwagi internautów.

Informację na temat zimowego zachowania ssaków zamieściła na niej Ewa Jędrzejewska z zespołu ds. ochrony przyrody i monitoringu parku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak zwierzęta radzą sobie zimą w "Ujściu Warty"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.