Pierwszy w historii film przedstawiający papieża. Teraz można obejrzeć go w kolorze

Pierwszy w historii film przedstawiający papieża. Teraz można obejrzeć go w kolorze
Fot. Nineteenth century videos. Back to life. / YouTube.com
churchpop.com / tk

W internecie pojawił się odnowiony i pokolorowany film przedstawiający papieża Leona XIII. Nagranie pochodzi z roku 1896 i jest najstarszym znanym filmem, na którym uchwycono głowę Kościoła.

Papież Leon XIII urodził się w 1810 roku, a film zrealizowano kiedy miał 86 lat. Oryginalne czarno-białe nagranie zawiera dodatkowo ścieżkę dźwiękową. Jest nią nagrana w 1903 roku modlitwa Ave Maria (Zdrowaś Mario) odmawiana właśnie przez tego papieża.

Poniższy film to oryginalne nagranie z 1896 roku.

W internecie pojawiła się odnowiona i pokolorowana wersja filmu. Zremasterowane wideo ma bardzo wysoką jakość Full HD, a nawet 4K. Widać na nim papieża machającego w kierunku kamery, jadącego w dorożce konnej i wysiadającego z niej.

Pontyfikat Leona XIII przypadł na lata 1878 – 1903. Uznaje się go za pierwszego nowoczesnego papieża, który dążył do dialogu nie rezygnując jednocześnie z ewangelizacji życia społecznego.

Jego zasługą było ustanowienie w 1893 uroczystości Świętej Rodziny, która obchodzona jest w oktawie Bożego Narodzenia. Siedem lat później, przy okazji obchodów Roku Jubileuszowego, poświęcił rodzaj ludzki Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Źródło: churchpop.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
11,46 zł
22,90 zł

13 marca 2013 r. kardynał Jorge Mario Bergoglio, jezuita i dotychczasowy arcybiskup Buenos Aires, został wybrany na papieża. Przybrał imię świętego z Asyżu. Nieprzypadkowo. Franciszek, skromny, rozumiejący biednych i doświadczonych przez los, stał blisko ludzi....

Skomentuj artykuł

Pierwszy w historii film przedstawiający papieża. Teraz można obejrzeć go w kolorze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.