Przepowiedział wybór papieża Polaka – bł. Bronisław Markiewicz

Przepowiedział wybór papieża Polaka – bł. Bronisław Markiewicz
Bł. Bronisław Markiewicz, michalita - fot. Drozdzik at Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0 www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons / www.michaelites.ca
0:00
- 0:00

Urodził się we wschodniej Polsce w połowie XIX wieku. Był księdzem diecezji przemyskiej, potem salezjaninem, aż w końcu założył nowe zgromadzenie zakonne michalitów. Był bez reszty oddany posłudze dzieciom i młodzieży, szczególnie tym zaniedbanym, osieroconym i pochodzącym z ubogich rodzin. Ta ‘opcja na rzecz ubogich’, jak byśmy ją dzisiaj nazwali, przenikała całą jego działalność. 30 stycznia Kościół wspomina błogosławionego Bronisława Markiewicza, michalitę.

Sam ją wyraził, mówiąc: „Chciałbym zebrać miliony dzieci i młodzieży z wszystkich krajów i narodów, żywić ich za darmo i przyodziewać ich na duszy i na ciele”. Wiele publikował i był wizjonerem przyszłości. Zapowiedział wybór na stolicę piotrową papieża Polaka.

Bł. Bronisław Markiewicz - przyjaciel młodzieży

Przyszedł na świat 13 lipca 1842 roku w Pruchniku niedaleko Jarosławia. Otrzymał solidne wychowanie religijne, choć w czasie gimnazjum przeżył także kryzys wiary. Pokonał go szybko i w 1863 roku wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. Cztery lata później został kapłanem. Przez sześć lat był wikariuszem w Harcie i w katedrze przemyskiej. Jego pragnieniem było poświęcenie się pracy z młodzieżą i dlatego podjął studia z pedagogiki na Uniwersytecie Lwowskim i Jagiellońskim w Krakowie.

„Najwyżej zaś Pan Bóg was [Polaków] wyniesie, kiedy dacie światu WIELKIEGO PAPIEŻA. Ufajcie przeto w Panu, bo dobry jest, miłosierny i nieskończenie sprawiedliwy...”

W 1875 roku został proboszczem w parafii Gać, a po dwóch latach w Błażowej. Od roku 1882 wykładał teologię pastoralną w seminarium przemyskim. Czuł coraz mocniej powołanie do życia zakonnego. Za pozwoleniem przełożonych w 1885 roku wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów. Swoje śluby zakonne złożył na ręce założyciela zakonu, św. Jana Bosco. Po kilku latach poważnie zachorował na gruźlicę. Był już nawet bliski śmierci. Rekonwalescencję odbywał we Włoszech i powrócił do zdrowia.

Modlitwa o opiekę św. Antoniego

Wtedy, w 1892 roku, za pozwoleniem przełożonych odszedł z zakonu salezjanów i powrócił do Polski. Został na nowo inkardynowany do diecezji przemyskiej i objął parafię w Miejscu Piastowym, niedaleko Krosna.
Poświęcił się temu, o czym zawsze marzył. Zajął się wychowaniem ubogiej młodzieży i sierot. Otworzył Instytut Wychowawczy, w którym wykształciły się setki chłopców. Zapoczątkował wydawanie czasopisma ‘Powściągliwość i Praca’.

Bł. Bronisław Markiewicz i wychowankowie zakładu w Miejscu Piastowym (1911 r.) - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsBł. Bronisław Markiewicz i wychowankowie zakładu w Miejscu Piastowym (1911 r.) - Unknown author, P.d., via Wikimedia CommonsZa pozwoleniem i z błogosławieństwem biskupa, św. Józefa Sebastiana Pelczara, w roku 1897 założył dwa nowe zgromadzenia zakonne św. Michała Archanioła i zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o ich zatwierdzenie. Męska gałąź, potocznie zwana michalitami, została zatwierdzona w 1921 roku, a siostry michalitki, siedem lat później.

Piękna modlitwa do Anioła Stróża

Założyciel zmarł 29 stycznia 1912 roku, nie doczekawszy jednak uznania obu zgromadzeń. Ksiądz Bronisław Markiewicz został beatyfikowany w 2005 roku, za pontyfikatu Benedykta XVI.
Księża michalici mają swoje placówki misyjne w 15 krajach świata, siostry michalitki pracują w kilkunastu miejscach w Polsce i w ośmiu placówkach zagranicznych.

Senat RP uczcił bł. Bronisława Markiewicza

Bronisław Markiewicz był nie tylko duchownym, społecznikiem i wychowawcą, ale i wizjonerem, który zapowiedział między innymi wybór papieża Polaka. Swoje proroctwo opublikował w książeczce ‘Bój bezkrwawy’ w roku 1908, a prosząc o aprobatę kościelną dla tej publikacji, pisał: „Szczegóły zawarte w siódmej odsłonie wziąłem z widzenia, jakie się wydarzyło 3 maja w Przemyślu w roku 1863 między 5 a 7 godziną rano, i które zdecydowało o moim powołaniu kapłańskim i o kierunku jego od początku aż dotąd…” Przyszły kapłan i błogosławiony przeżył wtedy widzenie, że „Najwyżej zaś Pan Bóg was [Polaków] wyniesie, kiedy dacie światu WIELKIEGO PAPIEŻA. Ufajcie przeto w Panu, bo dobry jest, miłosierny i nieskończenie sprawiedliwy...”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Jan Paweł II, Faustyna Kowalska, Albert Chmielowski i inni święci rodacy… znamy ich dobrze i jesteśmy pewni, że czuwają nad naszym życiem i naszym krajem. Warto zainspirować się ich refleksjami, wyciszyć się i razem z...

Skomentuj artykuł

Przepowiedział wybór papieża Polaka – bł. Bronisław Markiewicz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.