Pochowano tam ponad osiem milionów osób. To największy cmentarz na świecie

Pochowano tam ponad osiem milionów osób. To największy cmentarz na świecie
Wadi us-Salaam. Fot. TikTok / @curiosidade_oculta / @miotromain
Gazeta.pl / jh

Na terenie tej nekropolii pochowano już ponad 8 milionów osób, a liczba ta stale rośnie. Wadi us-Salaam, bo o nim mowa, to nie tylko miejsce pochówku, ale także cel pielgrzymek i symbol kulturowy.

Wadi us-Salaam

W przeciwieństwie do popularnych cmentarzy, takich jak Père-Lachaise w Paryżu, Wadi us-Salaam w Najaf w Iraku imponuje swoją powierzchnią. Liczy sobie około 600 hektarów i jest znany jako Dolina Pokoju. Na jego terenie spoczywa około 6 milionów osób, a według najnowszych danych liczba zmarłych przekroczyła już 8 milionów. Jest to istotne miejsce dla muzułmanów, zwłaszcza szyitów, z uwagi na bliskość grobu imama Alego, przybranego syna i zięcia Mahometa.

@miotromain Le Wadi-us-Salaam, littéralement « la vallée de la paix », est le plus grand cimetière du monde ! Situé en Irak, plus de cinq millions de personnes ont été enterrées dans ce cimetière sacré depuis le VIIe siècle après J.-C. (Pays 35 / 197) @iraqi.nft @visitiraq @visitiraq.iq #iraq #iraqi #iraqitiktok #najaf #karbala #muslimtiktok Firestone - Joseph Hart & Riley Hall

Historia i znaczenie cmentarza

Wadi us-Salaam został założony w VII wieku, a jego historia jest nierozerwalnie związana z rozwojem szyizmu. Przez wieki cmentarz był miejscem pochówku zarówno dla wierzących, jak i dla osób innych wyznań. Dziś jest to nie tylko miejsce spoczynku, ale także centrum duchowym i kulturowym. Po 2003 roku, po obaleniu reżimu Saddama Husseina, Wadi us-Salaam zyskał na znaczeniu, przyciągając coraz więcej pielgrzymów, zarówno z Iraku, jak i z zagranicy, szczególnie w okresie świąt muzułmańskich.

Cmentarz jako atrakcja turystyczna

Wadi us-Salaam nie jest jedynie miejscem do modlitwy, ale także istotnym punktem na turystycznej mapie Iraku. Władze kraju wprowadzają nowe inicjatywy, mające na celu zachowanie i dbanie o to wyjątkowe miejsce. Cmentarz stał się atrakcją turystyczną, przyciągającą osoby chcące poznać historię, kulturę oraz duchowość tego regionu. Wadi us-Salaam jest również miejscem, gdzie pielgrzymi mogą oddać hołd swoim bliskim, a ich modlitwy i wspomnienia łączą się z historią tego niezwykłego cmentarza.

DEON.PL POLECA


Źródło: Gazeta.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Robert „Grabarz” Konieczny, Maria Mazurek

Co ludzie wkładają do trumny?
Czy zmarły może się obudzić?
Co dzieje się z prochami, gdy nie mieszczą się do urny?

Grabarz. Dla zmarłych jest trochę kulturystą, makijażystą i chirurgiem. Dla żyjących zdarzy...

Skomentuj artykuł

Pochowano tam ponad osiem milionów osób. To największy cmentarz na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.