Zobacz nagranie zatopionego galeonu z początku XVIII wieku. Skarb na jego pokładzie jest wart 15 mld dolarów

Zobacz nagranie zatopionego galeonu z początku XVIII wieku. Skarb na jego pokładzie jest wart 15 mld dolarów
fot. Le Parisien / YouTube
National Geographic / pk

Zatonął w 1708 roku, przewożąc na pokładzie klejnoty, chińską porcelanę, kolekcję królewskiej ceramiki oraz około 200 ton złota, których łączna wartość wynosi obecnie 15 miliardów dolarów. Zobacz udostępniane właśnie opinii publicznej zdjęcia hiszpańskiego galeonu i skarbu, który znajduje się 600 metrów pod wodą.

Jak informuje portal National Geographic, okręt wojenny San José był galeonem hiszpańskiej floty. Posiadał 3 maszty, 64 działa, a na jego pokładzie służyło ok. 600 osób. Został zniszczony w 1708 roku, w czasie bitwy morskiej między Wielką Brytanią a Hiszpanią. Zatopienie statku, który dosięgnęła brytyjska kula armatnia przeżyło zaledwie kilku marynarzy. Zniszczenie okrętu nastąpiło szybko, ponieważ wspomniana kula trafiła w skład amunicji.

Wrak San José znajduje się na głębokości ok. 600 metrów po wodą, u wybrzeży miasta Cartagena de Indias. W czasie badań odkryto, że w jego pobliżu znajdują się również dwa inne statki - galeon z epoki kolonialnej Ameryki Środkowej oraz XIX-wieczny szkuner.

Chociaż wrak San José odkryto już w 2015 roku, dopiero niedawno zdecydowano się na jego wydobycie. Wart 15 miliardów dolarów skarb był i jest przedmiotem sporu między Hiszpanią, Kolumbią i Boliwią. Jak informuje National Geographic, Madryt rości sobie prawo do skarbu, ponieważ w momencie zatonięcia galeon San José był własnością Hiszpanii. Innego zdania jest rdzenna ludność Ameryki Południowej, z której pochodziły kosztowności.

Wiele wskazuje, że najbliżej wydobycia skarbu jest Kolumbia, która ogłosiła plan przeprowadzenia operacji (ma ona kosztować nawet 70 milionów dolarów). Kolumbijczycy uważają, że warte 15 mld dolarów kosztowności są kolumbijskim dobrem narodowym i powinny w całości trafić do Muzeum Narodowego.

Obecnie zatopiony galeon San José zamieszkują morskie stworzenia.

Zobacz nagranie z zatopionego galeonu San José. Widać na nim złote monety i kosztowności:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ
  • Czy od religii można się uzależnić?
  • Czym różni się depresja od nocy duchowej?
  • Czy w naszym postępowaniu częściej kierujemy się sumieniem, czy raczej niezdrowym poczuciem winy?
  • Czy diabeł zsyła choroby?

Jacek Prusak, jezuita, psycholog i...

Skomentuj artykuł

Zobacz nagranie zatopionego galeonu z początku XVIII wieku. Skarb na jego pokładzie jest wart 15 mld dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.