Niezwykłe odkrycie w Boliwii. Dżungla przez tysiące lat skrywała starożytne budowle

Niezwykłe odkrycie w Boliwii. Dżungla przez tysiące lat skrywała starożytne budowle
Fot. Isaac Quesada / unsplash.com
PAP / tk

Rozległe ruiny amazońskich osiedli, zamieszkiwanych w przeszłości przez ludność uprawiającą ziemię zostały odkryte w boliwijskiej dżungli dzięki badaniom laserowym - informuje „Nature”. Odkrycie potwierdza, że przed hiszpańskim podbojem Amazonia nie była terenem dziewiczym - istniały tam duże, długotrwale zamieszkałe osady i złożone, starożytne społeczeństwa.

Spośród 26 stanowisk osadniczych, które udało się w ten sposób udokumentować w Llanos de Mojos w Boliwii, 11 było wcześniej nieznanych archeologom. Dwa stanowiska okazały się niezwykle duże.

W epoce późnego holocenu przedhiszpańscy rolnicy w Llanos de Mojos, na terenie dzisiejszej północnej Boliwii, przekształcili sezonowo zalewane sawanny amazońskie w urodzajne krajobrazy rolnicze. Kultura Casarabe rozwinęła się w tym regionie między 500 a 1400 r. n.e., obejmując obszar 4500km2.

- Od dawna podejrzewaliśmy, że najbardziej złożone społeczności prekolumbijskie w całym dorzeczu rozwinęły się w tej części boliwijskiej Amazonii, ale dowody są ukryte pod baldachimem lasu i trudno je osobiście odwiedzić – powiedział profesor Jose Iriarte z University of Exeter.

DEON.PL POLECA

Zespół składający się głównie z europejskich archeologów skanował dżunglę za pomocą zdalnych skanerów laserowych (lidarów) zamontowanych na helikopterach.

Pod gęstym lasem udało się odkryć rozległą sieć osiedli, reprezentujących rodzaj urbanistyki o małej gęstości, pierwszy tego rodzaju znaleziony na tropikalnych nizinach Ameryki Południowej. Odkryto liczne wyszukane konstrukcje ceremonialne, w tym schodkowe platformy i kopce w kształcie litery U, zorientowane na północny zachód. Piramidy ziemne kiedyś wznosiły się ponad 20 metrów nad otaczającą sawannę.

Zdaniem autorów skala, monumentalność i praca włożona w budowę architektury ceremonialnej i infrastruktury nawadniającej oraz przestrzenny zasięg osad są porównywalne z kulturami andyjskimi i znacznie wykraczają poza połączone ze sobą osady południowej Amazonii.

- Nasze wyniki rozwiały argumenty, jakoby zachodnia Amazonia była słabo zaludniona w czasach przedhiszpańskich i wzbogaciły istniejące dowody, że kultura Casarabe miała wysoce zintegrowany, ciągły i gęsty system osadniczy - pisze archeolog Heiko Prümers z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie w Boliwii. Dżungla przez tysiące lat skrywała starożytne budowle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.