Rzymska droga na dnie Pacyfiku? Intrygujące odkrycie naukowców

Rzymska droga na dnie Pacyfiku? Intrygujące odkrycie naukowców
Fot. EVNautilus / YouTube.com
PAP / tk

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł na dnie Oceanu Spokojnego w pobliżu Wysp Hawajskich powierzchnię przypominającą drogę rzymską. Powstała ona w rezultacie działalności podwodnych wulkanów.

Na niecodzienne znalezisko, jak poinformował hiszpański dziennik “El Debate”, natrafili naukowcy z amerykańskiego statku badawczego E/V Nautilus, który prowadzi obserwację na mało znanym obszarze Pacyfiku.

Droga do Atlantydy

“Wybrukowana” powierzchnia, nazwana przez badaczy “drogą z żółtej cegły do Atlantydy”, położona jest ponad 600 m pod wodą w największym na świecie morskim obszarze chronionym o nazwie Papahanaumokuakea Marine National Monument.

Znalezisko to rezultat prowadzonej ekspedycji, która ze statku dzieli się na żywo swoimi odkryciami. Projekt jest wspierany przez Amerykańską Administrację ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA).

- Natrafiliśmy na spękany strumień skał hialoklastycznych, prawdopodobnie spowodowany naprężeniami związanymi z ogrzewaniem i chłodzeniem w wyniku wielokrotnych erupcji - podali autorzy odkrycia.

Nietypowa formacja znajdująca się na szczycie podmorskiej góry Nootka, powstałej w efekcie działalności wulkanicznej, to jak twierdzą naukowcy, rezultat stygnięcia lawy w kontakcie z wodą i lodem.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzymska droga na dnie Pacyfiku? Intrygujące odkrycie naukowców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.