W Turcji odkryto wielkie podziemne miasto. Czy było kryjówką chrześcijan?

W Turcji odkryto wielkie podziemne miasto. Czy było kryjówką chrześcijan?
Fot. Russ McCabe / unsplash.com
dzienniknaukowy.pl / tk

W południowo-wschodniej Turcji badacze odkryli ogromne podziemne miasto. Powstało około 2 tys. lat temu i mogło być domem dla nawet 70 tys. ludzi. Kompleks mógł być schronieniem dla pierwszych chrześcijan unikających rzymskich prześladować.

Pierwsze komory kompleksu odnaleziono już w 2020 roku. - Najpierw odkryto wapienną jaskinię, a następnie przejście do pozostałej części ukrytego miasta – mówi dyrektor muzeum w Mardin Gani Tarkan, który kieruje wykopaliskami.

Miejscowa ludność przez lata przekazywała sobie informacje o jaskiniach, które mogą znajdować się pod miastem, jednak nikt nie przypuszczał, że znajduje się tam ogromny kompleks mieszkalny.

Kryjówka dla chrześcijan

Jak dotąd archeologom udało się odkopać 49 komór i łączące je korytarze. Wśród nich zidentyfikowano m.in. studnie, pomieszczenia mieszkalne i miejsca kultu, w tym kościół chrześcijański – podaje dzienniknaukowy.pl.

Według badaczy miasto mogło pierwotnie służyć jako schronienie dla prześladowanych chrześcijan. - W tamtym czasie chrześcijaństwo nie było jeszcze oficjalną religią, a rodziny i grupy, które je przyjęły zazwyczaj chroniły się w podziemnych miastach, aby uciec przed prześladowaniami ze strony Rzymu. Możliwe, że Matiate zostało zbudowane w tym celu – tłumaczy Tarkan.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Sekretne życie miejsc i ludzi

Ukryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele – każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego...

Skomentuj artykuł

W Turcji odkryto wielkie podziemne miasto. Czy było kryjówką chrześcijan?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.