Powstanie Muzeum Józefa Piłsudskiego

Powstanie Muzeum Józefa Piłsudskiego
(fot. K. Pęcherski / Wikimedia Commons / Domena publiczna)
PAP / pk

Budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, ale także odrestaurowanie zabytkowej "Willi Bzów" i rewitalizację terenów zielonych wykona PORR Polska Construction S.A. Prace mają ruszyć jeszcze w maju br., będą trwały 22 miesiące.

Umowę na kontynuację projektu i wykonanie robót budowlanych kompleksu muzealno-edukacyjnego podpisano między Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku a PORR Polska Construction S.A.

Rzecznik prasowy PORR Polska Infrastructure S.A. Mateusz Gdowski poinformował w komunikacie przesłanym w środę PAP, że kontrakt obejmuje budowę obiektu muzealno-edukacyjnego o trzech użytkowych kondygnacjach podziemnych oraz trzech nadziemnych.

- Budynek w części nadziemnej składa się z dwóch prostopadłościanów o identycznej wysokości. Obiekt będzie wykonany w technologii betonu architektonicznego, z widoczną fakturą słojów drewna. Elewacje będą posiadały nieregularne otworowania, a ażurowa konstrukcja betonowa będzie perforowana na całej wysokości. Wnętrza budynku pozostawione będą w surowym betonie architektonicznym jako dominującym materiale ścian i stropów, również z widoczną fakturą drewna - poinformował.

Zgodnie z umową, PORR ma wykonać prace w ciągu 22 miesięcy, co ma pozwolić na oddanie kompleksu muzealno-edukacyjnego w pierwszym kwartale 2018 r.

Równolegle z pracami budowlanymi Muzeum prowadzi prace nad projektem wystawy stałej, która w przyszłości będzie prezentowana w nowym budynku muzealnym.

Wystawa będzie prezentowała nie tylko biografię Piłsudskiego, ale i tło historyczne epoki. Jej projekt przewiduje dużą wysoką salę z kolumną i dziedzińcem po środku oraz otaczającą je antresolą. Na dolnym poziomie znajdą się galerie przybliżające część biografii Piłsudskiego i historyczne tło okresu, który doprowadził do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na antresoli będzie segment poświęcony m.in. budowaniu II Rzeczpospolitej.

Przejście między galeriami wyznaczą progi symbolizujące kluczowe etapy życia Piłsudskiego. Wejście z parteru na piętro będzie wiodło po wznoszącej się kładce symbolizującej przejście z Polski zniewolonej do wolnej. Kolumna znajdująca się w centralnej przestrzeni wystawy ma zaś być symbolem "niezniszczalności idei będących dla Piłsudskiego motywacją do działania".

Dookoła kolumny zaprojektowano cztery znajdujące się na planie kwadratu ekrany, na których będzie wyświetlana projekcja multimedialna nawiązująca do idei bliskich marszałkowi. Każdy będzie mógł się do nich odnieść i skomentować krótką informacją tekstową na multimedialnym ekranie lub za pośrednictwem telefonu. Teksty mają pojawiać się na posadzce galerii i stopniowo "wspinać się na kolumnę".

Scenariusz wystawy jest chronologiczno-tematyczną opowieścią o Józefie Piłsudskim podzieloną na sześć galerii. Pięć - "Ziuk", "Wiktor", "Komendant", "Naczelnik" i "Marszałek" - opowiada o poszczególnych okresach życia i kolejnych etapach działalności marszałka. Szósta - "Symbol" - to podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Powstanie Muzeum Józefa Piłsudskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.