„Przedszkole na kółkach”, czyli edukacja najmłodszych w autobusie

„Przedszkole na kółkach”, czyli edukacja najmłodszych w autobusie
Fot. mashable.com
dobrewiadomosci.net.pl / tk

Rząd Uzbekistanu, państwa leżącego w Azji Środkowej opracował nowatorski projekt „przedszkola na kółkach”. Jest to mobilne przedszkole dla dzieci mieszkających w rozległych terenach kraju i nie mających możliwości uczęszczania do stacjonarnej placówki.

Jeszcze pięć lat temu tylko jedno na czworo dzieci w Uzbekistanie mogło chodzić do przedszkola. Główną przeszkodą była duża odległość między rozległymi wioskami, z których ciężko było dotrzeć rodzicom z dziećmi do przedszkola.

"Przedszkole na kółkach"

Rozwiązaniem tego problemu okazało się stworzenie mobilnych przedszkoli. Są to żółte autobusy szkolne wyposażone w książki, zabawki i inne przedmioty służące najmłodszym. Busy zaopatrzone są także w panele słoneczne zasilające klimatyzację i kuchenkę mikrofalową oraz w niewielką łazienkę.

Flota mobilnych przedszkoli przemierza Uzbekistan docierając każdego dnia do innej wioski. Do autobusu może wejść maksymalnie 16 dzieci mających zapewnioną edukację i naukę przez kilka godzin.

– Zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do integracyjnej, opiekuńczej i kreatywnej edukacji przedszkolnej jest kluczowe. Uzbekistański projekt „Przedszkole na kółkach” oferuje model, który może zainspirować kraje na całym świecie do osiągnięcia tego samego celu. – powiedziała Stefania Giannini, asystentka dyrektora generalnego ds. edukacji UNESCO.

Źródło: dobrewiadomosci.net.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Sólyom

Nie potrzebujesz siedmiu żyć. Możesz być szczęśliwy w tym!

Nagore po raz kolejny znajduje się na życiowym zakręcie. Nie ma oszczędności, pomysłu na siebie, a jej ostatni związek właśnie się rozpadł. W akcie desperacji przyjmuje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Przedszkole na kółkach”, czyli edukacja najmłodszych w autobusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.