Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury

Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / wab

Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż 2010. Dokonamy inwestycji na ponad pół miliarda złotych, ruszymy z programem Kultura + i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - zapowiedział w środę min. Bogdan Zdrojewski.

- To był szczególny rok, Rok Chopinowski, z obfitością wszelkiego rodzaju wydarzeń, zarówno inwestycyjnych jak i wielkich projektów promocji polskiej kultury poza granicami kraju - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, podsumowując w środę wydarzenia mijającego roku w kulturze.

- Obiecałem na początku roku, że postaram się, aby pod koniec roku kultura stała się liderem absorpcji środków europejskich i tak właśnie się stało. Klasa beneficjentów wywodzących się z instytucji artystycznych, udowodniła, że potrafi, że jest niezwykle sprawna, tak, że uzasadnianie inwestycji nie sprawiło mi kłopotu. Kultura pod koniec listopada zajęła pierwsze miejsce w absorpcji środków europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie - powiedział Zdrojewski dodając, że polski resort kultury jest w tym roku na pierwszym miejscu wśród wszystkich ministerstw europejskich, jeżeli chodzi o zagospodarowanie środków unijnych. Wartość podpisanych w tym roku umów przekroczyła nawet nieco wysokość unijnych dotacji, co wynikało z osłabienia złotówki i wzmocnienia euro.

Wśród tegorocznych sukcesów resortu Zdrojewski wymienił też inicjatywy legislacyjne. - Wczoraj rząd zaakceptował ustawę o prowadzeniu działalności kulturalnej, która jest "małą konstytucją kultury", realizacją tego podstawowego przyrzeczenia złożonego przeze mnie na kongresie kultury w Krakowie w zeszłym roku. Nowa ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej uwolni polską kulturę od krępujących ją ograniczeń. Ta ustawa niczego nie narzuca, ona stwarza możliwości innego, sprawniejszego funkcjonowania instytucji kultury - mówił Zdrojewski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.