Ruszyła X edycja akcji "Podaruj znicz na Kresy"
Górnośląski oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" rozpoczął dziesiątą edycję akcji "Podaruj znicz na Kresy". Społecznicy przez ponad miesiąc będą zbierać znicze, które 1 listopada zostaną zapalone na zapomnianych polskich grobach na Kresach Wschodnich.
Do tej pory udało się zebrać łącznie ponad 36 tys. zniczy. Zapłonęły one na opuszczonych polskich grobach w rejonie Drohobycza, Borysławia, Stryja, Truskawca, polskich wsi Łanowice i Biskowice, a także we Lwowie oraz innych nekropoliach. W tym roku po raz pierwszy społecznicy mają również nawiedzić cmentarz w Żytomierzu.
Koordynująca przedsięwzięcie Alicja Brzan-Kloś podkreśliła, że zainteresowanie akcją, a co za tym idzie, liczba zebranych zniczy, z każdym rokiem wzrasta. - W pierwszej edycji zebraliśmy 1,2 tys. zniczy, a w ub. r. aż 7 tys. Teraz mamy jubileuszową akcję i myślę, że uczestnicy jeszcze bardziej się zaangażują i zmobilizują, więc liczymy na uzbieranie 9-10 tys. - powiedziała PAP.
Jej zdaniem akcja jest nie tylko okazją do "przywrócenia pamięci" o rodakach, którzy zostali pochowani na Kresach, ale też do okazania solidarności tym, którzy pozostali tam po zmianie granic w 1945 r. i nadal tam mieszkają. - To poczucie wspólnoty jest dla nich bardzo ważne, szczególnie w obecnie panującej tam sytuacji i w związku ze stale pogarszającymi się warunkami życia całej polskiej społeczności mieszkającej na Ukrainie - dodała Brzan-Kloś.
Zbiórki od lat prowadzi wiele podmiotów z Górnego Śląska i Opolszczyzny m.in. szkoły, przedszkola, uczelnie, placówki oświatowe i kulturalne, a także władze samorządowe, przedsiębiorcy, społecznicy, wolontariusze i osoby prywatne.
W sortowanie oraz rozdzielanie zniczy angażują się m.in. osoby mające korzenie wschodnie, a w przewiezienie lampek oraz ich zapalenie na miejscu - m.in. organizacje polonijne i harcerskie. Członkowie Stowarzyszenia nie poprzestają jednak wyłącznie na zbieraniu zniczy, ale od lat prowadzą też akcję porządkowania i odnawiania polskich cmentarzy.
Tegoroczna zbiórka potrwa do 19 października. Znicze można przynosić w dni robocze w godzinach 10-15 do siedziby Biura Referatu Obsługi Klastra Rewitalizacji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy Rynku 26 w Bytomiu.
Inspiracją akcji były prowadzone latem 2007 r. przez polskich i ukraińskich wolontariuszy porządki na zaniedbanym cmentarzu w Drohobyczu. Gdy spod zarośli i śmieci wyłoniły się stare groby, uczestnicy sprzątania pomyśleli, że 1 listopada powinny palić się tam znicze.
Skomentuj artykuł