San Francisco Bus w Krakowie - happening
Tajemniczy wehikuł, podróż w czasie i przestrzeni - to wszystko czeka na miłośników San Francisco. 6 maja o godzinie 12 w Krakowie rusza nietypowy happening.
Będzie to wydarzenie artystyczne łączące happening, teatr, film i multimedia – podczas którego widzowie zostaną zaproszeni w podróż w czasie i przestrzeni.
Motywem przewodnim wydarzenia jest ukazanie miejsc, postaci i wydarzeń łączących Kraków i San Francisco – jeżeli nie bezpośrednio to na pewno w formie różnych okoliczności, miejsc, sytuacji, spotkań oraz inspiracji… Widzowie i zaproszeni goście po obejrzeniu happeningu rozpoczynającego akcję zaproszeni zostaną do tajemniczego wehikułu, którym udadzą się w podróż do San Francisco…
W roli wehikułu wystąpi zabytkowy, specjalnie zaaranżowany autobus w stylu retro, co jest bezpośrednim nawiązaniem do specyfiki komunikacji miejskiej San Francisco, którą w dużej mierze stanowią zabytkowe autobusy z lat 50-tych XX wieku.
1
Plac obok budynków Muzeum Inżynierii Miejskiej (dziedziniec lub tzw. zatoczka autobusowa)
Na początku plac wokół wehikułu zamieni się na chwilę w jedną z malowniczych uliczek San Francisco, na której zazwyczaj występują artyści ulicy . Widzowie obejrzą pokaz solowego układu tanecznego w klimacie street dance do muzyki jazzowej oraz raperskie wykonanie fragmentów utworu Cole Portera – czołowego autora muzyki i poezji lat trzydziestych i czterdziestych , mistrza absurdalnego humoru i kalamburu.
2
Następnie każdy otrzyma specjalny bilet, a stewardesy zaproszą wszystkich do środka wehikułu…
Po zajęciu miejsc – wszyscy obejrzą teledysk do piosenki Scotta McKenziego „San Francisco”, która stała się inspiracją tytułu wydarzenia.
Teledysk ten znakomicie oddaje klimat San Francisco oraz wprowadza widzów w klimat i nastrój wydarzenia.
Teledysk łączy tradycję z nowoczesnością i historię San Francisco z jego teraźniejszością.
Proszę zapiąć pasy, wyruszamy…
3
Przejazd z ul. Św. Wawrzyńca – na parking przy Al. 3 Maja
W czasie naszej podróży w czasie i przestrzeni - odbędzie się krótki spektakl teatralny inspirowany utworem Czesława Miłosza pt.: „Widzenia nad zatoką San Francisco” w nieco niecodziennej formie.
Jesienią 1960 roku Czesław Miłosz wyjechał do Berkeley na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego, a otrzymawszy po kilku miesiącach stanowisko profesora języków i literatur słowiańskich, osiadł w Stanach Zjednoczonych na stałe. Wydane w 1969 roku Widzenia nad Zatoką San Francisco są swoistym eseistycznym podsumowaniem wieloletnich doświadczeń i obserwacji wyniesionych z pobytu w Ameryce. Głównym bohaterem książki jest właśnie Ameryka drugiej połowy lat sześćdziesiątych oglądana oczami emigranta, przybysza z Europy. Na kulturę i cywilizację amerykańską Miłosz patrzy z mieszaniną fascynacji i lęku, dostrzegając przenikliwie jej kulturowe słabości i zaniechania, a także ideologiczne zauroczenia, widoczne choćby w uniwersyteckim środowisku Berkeley podczas rewolty studenckiej 1968 roku. Jak zawsze, socjologiczna obserwacja i obyczajowy konkret służą Miłoszowi za podstawę do formułowania pytań o wymiarze uniwersalnym, te zaś układają się w formę wielowymiarowej, oryginalnej medytacji nad powinnością i losem dwudziestowiecznego intelektualisty.
4
PARKING VIP przy stadionie Klubu Piłkarskiego WISŁA – Al. 3 Maja
Podczas kolejnego punktu programu wehikuł zamieni się w mobilną salę kinową.
Widzowie obejrzą projekcję multimedialną, wirtualną podróż do San Francisco i w okolice miasta.
Odbędzie się pokaz wizualizacji atrakcji turystycznych i kulturalnych San Francisco.
Za pomocą filmu widzowie – udadzą się w wirtualną przejażdżkę tramwajem linowym Cable Car.
Podczas projekcji przewidujemy mały poczęstunek w iście amerykańskim stylu…
5
PARKING VIP przy stadionie Klubu Piłkarskiego WISŁA – Al. 3 Maja
Po części filmowo – multimedialnej wehikuł na kilka chwil zamieni się w scenę California Theatre, a na pokład wsiądzie sama Helena Modrzejewska.
Helena Modrzejewska dokona otwarcia wystawy zdjęć związanych z historią i teraźniejszością miasta San Francisco oraz reprodukcji jej korespondencji z okresu pobytu i występów w San Francisco.
Oczywiście wystawa odbędzie się we wnętrzu wehikułu, ale zdjęcia i postery będą umieszczone w taki sposób, aby były one doskonale widoczne dla przypadkowych przechodniów.
6
Przejazd z PARKINGU VIP przy stadionie Klubu Piłkarskiego WISŁA przyAl. 3 Maja na PRZYSTANEK AUTOBUSOWY „Dworzec Główny” nieopodal Teatru im J. Słowackiego
Wehikuł uda się w okolice Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie widzowie opuszczą jego pokład i udadzą się do gmachu Teatru , który w czasach Modrzejewskiej nosił nazwę Teatru Miejskiego.
Podczas przejazdu odbędzie się krótka scenka humorystyczno – obyczajowa z życia Heleny Modrzejewskiej.
Mało kto wie, że sławna aktorka pisała także przepisy kulinarne, przypominające instrukcję wykonania „zbrodni doskonałej”.
Madame Helena poda widzom przepis, jak przyrządzić prawdziwą, polską czarną polewkę…
7
PRZEJŚCIE GOŚCI OKOŁO 50 METRÓW Z PRZYSTANKU DO GMACHU TEATRU im J. Słowackiego
Widzowie zwiedzą teatr (w tym autentyczną garderobę Ludwika Solskiego) w towarzystwie specjalnego przewodnika, a następnie udadzą się do foyer, gdzie Helena Modrzejewska wygłosi fragmenty jednego ze swoich słynnych monologów.
Będzie to wiersz pt.: „WĘDROWIEC”, który w istocie będzie pożegnaniem Modrzejewskiej…
Warto dodać, że to właśnie w foyer Teatru Miejskiego (Teatru im. J.Słowackiego) miało miejsce pamiętne pożegnanie się artystki z polską publicznością.
Helena Modrzejewska, która jako gwiazda o statusie wybitnej aktorki polskiej i jednej z najwybitniejszych w Europie, w 1876 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych.
Po intensywnej nauce języka, w 1877 roku debiutowała - jako Helena Modjeska - na deskach California Theatre w San Francisco. Po raz kolejny rewelacyjna rola Adrianny Lecouvreur przyniosła jej szczęście. Sienkiewicz pisał o występie koleżanki – „wzięcie szturmem Ameryki”.
Podczas jazdy wehikułu oczywiście nie zabraknie także amerykańskiej muzyki.
W czasie trwania akcji wehikuł będzie zatrzymywał się na przystankach, gdzie będą street dance’owe scenki happeningowe wciągające w akcję przypadkowych przechodniów. Nie zabraknie też żonglerki specjalnymi, kolorowymi flagami…
Skomentuj artykuł