Słynny posąg Mojżesza ma rogi. Wiesz dlaczego?

Słynny posąg Mojżesza ma rogi. Wiesz dlaczego?
Fot. Jörg Bittner Unna / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0
misyjne.pl / tk

Jednym z najsłynniejszych posągów Michała Anioła, poza „Pietą”, jest wizerunek Mojżesza. Artysta przedstawił tą biblijną postać z… rogami. Dlaczego?

Aby dowiedzieć się, dlaczego tak ważna dla chrześcijan postać jaką jest Mojżesz została przedstawiona przez Michała Anioła z rogami, trzeba cofnąć się do IV wieku. W tamtym czasie św. Hieronim, ojciec i doktor Kościoła, przełożył Biblię z języków oryginalnych, greckiego i hebrajskiego na łacinę.

Dlaczego posąg Mojżesza ma rogi?

„Kiedy św. Hieronim przetłumaczył Księgę Wyjścia 34,35, miał do czynienia z literami KRN (samogłoski nie były pisane po hebrajsku), które można przetłumaczyć jako 'qaran' (promienny, świetlisty, z promieniami światła) lub jako łacińskie 'cornatus' (rogaty)” – podaje portal misyjne.pl.

Mimo że w późniejszych latach fragment ten tłumaczyło się jako: „Izraelici, patrząc Mojżeszowi w twarz, widzieli, że skóra na jego twarzy promieniała”, św. Hieronim postanowił przetłumaczyć keren jako "rogaty".

Gdy Michał Anioł tworzył rzeźbę Mojżesza, błąd z rogami został już naprawiony. Artysta postanowił jednak przedstawić tą postać w nietypowy sposób, jak robili inni artyści w poprzednich latach.

Źródło: misyjne.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Karpiński

Jak nadać swojemu życiu sensowny kierunek?

Próbujesz iść do przodu, ale ciągle stoisz w miejscu? Chcesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie, ale lęk Cię powstrzymuje? Nie wierzysz w swoje możliwości? Pragniesz odporności na presję otoczenia,...

Skomentuj artykuł

Słynny posąg Mojżesza ma rogi. Wiesz dlaczego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.