Stracił nogi w wyniku zabiegu aborcji. Dzisiaj zdobywa złote medale na paraolimpiadzie

Stracił nogi w wyniku zabiegu aborcji. Dzisiaj zdobywa złote medale na paraolimpiadzie
fot. PAP/EPA/Joel Marklund for OIS HANDOUT/unsplash.com
stacja7.pl / ml

“Wcześniej nie dbałem o Boga, obwiniałem Go za to, kim się stałem, za to, jak mnie stworzył, i za to, że jestem niekochany i samotny. To się zmieniło, kiedy spotkałem Boga poprzez pływanie" - mówi Ernie Gawilan, mistrz paraolimpijski w pływaniu. 

Popularność Gawilana rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy Filipińczyk po raz pierwszy wziął udział w Igrzyskach Paraolimpijskich. Później triumfował w Azjatyckich Igrzyskach Paraolimpijskich w 2018 r. 

DEON.PL POLECAWyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ernie Gawilan (@ernie.gawilan)

Stracił nogi przez nieudaną aborcję, która doprowadziła także do słabego rozwinięcia się jego lewej ręki. Wychowali go dziadkowie, a swoją młodość wspomina jako trudny czas konfrontowania się drwinami z powodu wyglądu. Jednak w wieku 9 lat jego życie zaczęło się zmieniać. Trafił do ośrodka dla niepełnosprawnej młodzieży w Davao City.

“Wtedy wyglądam jak normalna osoba” 

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności Ernie trafił na trenera pływania, który zachęcił go do włączenia się w działalność lokalnego zespołu pływackiego dla osób niepełnosprawnych. 

– Kiedy jestem w wodzie moja niepełnosprawność fizyczna nie była widoczna. Wtedy wyglądam jak normalna osoba – powiedział w jednym z wywiadów. 

W 2008 roku po raz pierwszy wystąpił na zawodach. Zajął tam drugie miejsce mimo nieszczęśliwego zbiegu okoliczności w wyniku którego nie miał ze sobą kąpielówek. Tam został zauważony przez zwycięzcę zawodów Arnela Aba, który zaproponował mu dołączenie do kadry narodowej w Manili.

W ciągu następnych miesięcy zdobywał kolejne medale na prawie wszystkich kontynentach świata. W kilkuminutowym filmie, który możesz zobaczyć tutaj, sportowiec opowiada o tym, jak dzięki miłości i wsparciu mógł osiągnąć sukcesy. 

W życiu musimy być wojownikami

– Kiedyś się ukrywałem. Kiedyś wstydziłem się siebie, wstydziłem się, dlaczego się tak urodziłem. Ale dzięki pływaniu poczułem się, jakbym uciekł z muszli. Jest dla nas cel na tym świecie. W życiu musimy być wojownikami – powiedział zawodnik. 

Gawilan nie ukrywa, że wiara pomagała mu w najtrudniejszych momentach, często wspomina o niej w wywiadach, których udziela. Na jednych zawodach kamera uchwyciła go na modlitwie na różańcu na krótko przed zawodami. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Stracił nogi w wyniku zabiegu aborcji. Dzisiaj zdobywa złote medale na paraolimpiadzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.