Studenci zrezygnowali ze smarfonów i otrzymali za to stypendium. "To było wspaniałe"

Studenci zrezygnowali ze smarfonów i otrzymali za to stypendium. "To było wspaniałe"
Fot. Product School / unsplash.com
catholicnewsagency.com / tk

Absolwenci Franciszkańskiego Uniwersytetu w Steubenville (USA) zapoczątkowali ciekawą inicjatywę, która polegała na skłonieniu studentów do zrezygnowania na jakiś czas z ich smartfonów. Ci, którzy podjęli się tego wyzwania otrzymali stypendium w wysokości 5 tys. dolarów i przyznają, że odłożenie smartfonu przyniosło im wiele korzyści.

Prekursorami inicjatywy, która zachęca do zrezygnowania ze smartfonu są Justin i Hope Schneir, młodzi absolwenci franciszkańskiej uczelni w Steubenville. Pierwsza edycja wyzwania "Unplugged Scholarship" rozpoczęła się jesienią 2022 roku. Początkowo zgłosiło się niemal 170 studentów, jednak nie wszystkich przyjęto do programu. Ostatecznie wzięło w nim udział 80 żaków (mimo że jedynie 30 z nich otrzymało stypendium), którzy zobowiązali się do zrezygnowania ze smartfonów i wzajemnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

DEON.PL POLECA- Wywarło to na mnie większy wpływ, niż się spodziewałam – przyznała w rozmowie z catholicnewsagency.com Grace Pollock, studentka drugiego roku pielęgniarstwa na uniwersytecie w Steubenville.

Stypendium za zrezygnowanie ze smartfonu

Stypendium w wysokości 5 tys. dolarów, które otrzymali uczestnicy programu miało pomóc im uniezależnić się od smartfonów i było częścią większej inicjatywy zainicjowanej przez The Humanality Foundation, która "została stworzona wyłącznie w celu pomocy ludziom w angażowaniu się w rzeczywistość, poprzez przejęcie kontroli nad ich światem cyfrowym" - zaznaczył Justin Schneir w rozmowie z National Catholic Register.

- Cenimy życie przeżywane w pełni, życie połączone ze znacznym zaangażowaniem w siebie, innych i Boga – dodał.

Grace Pollock, Paul Merkel i Theresa Ryan, którzy wzięli udział w programie przyznali, że dzięki zrezygnowaniu ze smartfonów stali się bardziej "obecnymi". - Mogłam po prostu usiąść i się pomodlić, było to o wiele łatwiejsze – przyznała Theresa.

Grace powiedziała z kolei, że wcześniej często patrzyła na smartfon stojąc w kolejce do jakiegoś miejsca, lecz teraz rozpoczyna rozmowę z osobą, która stoi obok. - Myślę, że to świetny sposób, aby dostrzec ludzi obok siebie, zamiast patrzeć na ekran – dodała.

Studentka zauważyła także, że gdy rozmawia z ludźmi, powiadomienia w ich telefonach przykuwają ich uwagę, przez co dialog jest przerywany. - To może być nieco frustrujące – powiedziała Grace.

"Bez smartfona mój umysł stał się znacznie jaśniejszy"

Theresa Ryan, która w tym roku nie otrzymała stypendium, ale wraz z 50 innymi studentami bez stypendium bierze udział w inicjatywie, używa Light Phone. Ten telefon "został zaprojektowany tak, aby korzystać z niego jak najmniej".

Paul Merkel używa z kolei telefonu z klapką. - Niemal od razu zauważyłem, że po tygodniu bez smartfona mój umysł stał się znacznie jaśniejszy – powiedział. Student Franciscan University of Steubenville dodał, że gdy rozmawia z rówieśnikami korzystającymi ze smartfonów, przyznają oni, że chcieliby z nich zrezygnować, "ale po prostu nie mogą".

Paul przed przystąpieniem do programu sam był przekonany, że nie będzie w stanie zrezygnować ze swojego smartfona. - Początkowo pomyślałem: "To byłoby super, ale po prostu nie jestem do tego zdolny" – wyznał. Okazało się jednak, że udało mu się porzucić smartfon, a dzięki przejściu na telefon z klapką zaoszczędził sporo pieniędzy.

Grace, Paul i Theresa przyznali, że uczestnicy programu "Unplugged Scholarship" niezwykle pomagali sobie podczas wyzwania. Cała trójka poleca tę inicjatywę innym studentom i ma nadzieję, że rozszerzy się ona na inne uczelnie.

Co dalej ze smartfonami?

Grace Pollock postanowiła, że nie powróci do korzystania ze smartfona aż do czasu ukończenia studiów, z kolei Paul w ogóle nie zamierza już więcej z niego korzystać. Taką samą decyzję podjęła Theresa, która po ukończeniu studiów zamierza wstąpić do zakonu.

Studentka przyznaje, że wzięcie udziału w programie "było wspaniałe".

Źródło: catholicnewsagency.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ursula Poznanski, Arno Strobel

Marzenia czasem się spełniają. Te makabryczne też.

Może nie znosili swojego sąsiada, nie cierpieli dziewczyny wiecznie odnoszącej sukcesy, nienawidzili swojego szefa… Wpisali ich na listę i trzymają kciuki. 
Zasłużyli na śmierć?

Kiedy komisarz...

Skomentuj artykuł

Studenci zrezygnowali ze smarfonów i otrzymali za to stypendium. "To było wspaniałe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.