Ponad 80 proc. młodych Hiszpanów cierpi na nomofobię - lęk przed utratą smartfonu

Ponad 80 proc. młodych Hiszpanów cierpi na nomofobię - lęk przed utratą smartfonu
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W dobie rozwoju telefonii komórkowej coraz więcej jej użytkowników cierpi na nomofobię - irracjonalny lęk przed utratą aparatu, dotyczy on prawie 53 proc. Hiszpanów, w tym ponad 80 proc. młodych ludzi - według badań firmy OnePoll, informuje „El Mundo”.

Lęk przed utratą smartfonu

58 proc. mężczyzn i 48 proc. kobiet w Hiszpanii odczuwa panikę na myśl o problemach z telefonem komórkowym. Może to być sytuacja, kiedy zostawiło się aparat w domu, wyczerpały się środki na karcie, telefon został skradziony, zgubiony lub po prostu się zepsuł. 9 proc. użytkowników stresuje się nawet wtedy, gdy telefon jest tylko wyłączony.

Ponad połowa użytkowników twierdzi, że niemożliwość skontaktowania się z przyjaciółmi czy rodziną powoduje u nich poczucie izolacji, a 10 proc. tłumaczy swoje nadmierne przywiązanie do telefonu pracą, która wymaga pozostawania w ciągłym kontakcie.

Skutki uzależnienia od smartfonów

Uzależnienie od smartfonu może powodować stany niepokoju i negatywnie wpływać na wyniki w nauce oraz relacje społeczne i rodzinne młodych ludzi. Według psychologów, na których powołał się „El Mundo”, rodzice powinni dawać przykład dzieciom, aby nie korzystały bezkrytycznie i nieograniczenie z telefonów komórkowych.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
Na temat internetu powstało już bardzo wiele badań, a pozycji poświęconych tej problematyce przybywa każdego dnia. Najczęściej są one podejmowane przez przedstawicieli nauk społecznych, ale wśród nich jest wciąż niewiele rozważań teoretycznych i badań prowadzonych...

Skomentuj artykuł

Ponad 80 proc. młodych Hiszpanów cierpi na nomofobię - lęk przed utratą smartfonu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.