TikTok zakazany w USA. Chiny sprzeciwiają się i ostrzegają przed taką decyzją

TikTok zakazany w USA. Chiny sprzeciwiają się i ostrzegają przed taką decyzją
Fot. depositphotos.com
PAP / gś

Przyjęty przez amerykańską Izbę Reprezentantów projekt ustawy, która daje możliwość zakazania działalności TikToka w USA w imię bezpieczeństwa narodowego, jest "sprzeczny z zasadą uczciwej konkurencji" – oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

W środę Izba Reprezentantów przytłaczającą większością głosów przyjęła projekt ustawy, która umożliwi zakazanie TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych, jeśli jego chiński właściciel, firma ByteDance, nie sprzeda platformy podmiotowi niezależnemu.

DEON.PL POLECA
USA w opozycji do zasad uczciwej konkurencji 

Według chińskiego rzecznika MSZ przyjęty projekt jest sprzeczny z zasadą uczciwej konkurencji oraz międzynarodowymi zasadami handlowymi i gospodarczymi.

- Jeśli pretekst tak zwanego bezpieczeństwa narodowego może być wykorzystywany do arbitralnego tłamszenia odnoszących sukcesy firm z innych krajów, to nie ma już mowy o żadnej uczciwości ani sprawiedliwości – skwitował Wang.

Dodał również, że podjęte przez USA decyzje w sprawie TikToka pozwalają pokazać światu, że są to działania mające służyć przede wszystkim Stanom, nie całemu światu.

Sprzeciw Chin wobec przyjętej ustawy

Do spawy odniósł się również rzecznik chińskiego ministerstwa handlu, zapewniając, że w razie konieczności Chińska Republika Ludowa podejmie wszelkie niezbędne środki, mające na celu chronić swoje interesy oraz prawa.

- Stany Zjednoczone powinny naprawdę szanować zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji oraz zaprzestać niesprawiedliwego tłumienia zagranicznych firm – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej He Yadong, rzecznik chińskiego handlu.

Zaznaczył również, że Waszyngton powinien zapewnić zagranicznym firmom odpowiednie warunki do prowadzenia działalności w USA, wolne od dyskryminacji, otwarte oraz sprawiedliwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka

Ale petarda! Ks. Kaczkowski w trzech odsłonach

Pokochała go cała Polska, zawsze żył pod prąd, wierzył w ludzi. O sprawach wielkiej wagi potrafił mówić z luzem i bez spiny. Poznaj ks. Jana Kaczkowskiego i jego...

Skomentuj artykuł

TikTok zakazany w USA. Chiny sprzeciwiają się i ostrzegają przed taką decyzją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.