KE wszczęła formalne postępowanie przeciwko TikTok na mocy aktu o usługach cyfrowych

KE wszczęła formalne postępowanie przeciwko TikTok na mocy aktu o usługach cyfrowych
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie w celu oceny, czy serwis TikTok mógł naruszyć akt o usługach cyfrowych (DSA) w obszarach związanych z ochroną małoletnich, przejrzystością reklam, dostępem naukowców do danych, a także zarządzaniem ryzykiem związanym ze szkodliwymi treściami.

TikTokowi grozi kara w wysokości do 6 proc. światowego obrotu, jeśli KE uzna, że firma rzeczywiście naruszyła zasady DSA.

DEON.PL POLECA
"Ochrona małoletnich jest głównym priorytetem w zakresie egzekwowania przepisów aktu o usługach cyfrowych. Jako platforma, która dociera do milionów dzieci i nastolatków, TikTok musi w pełni przestrzegać aktu o usługach cyfrowych i ma do odegrania szczególną rolę w ochronie małoletnich w internecie. Dziś wszczynamy formalne postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, aby zapewnić podjęcie proporcjonalnych działań w celu ochrony dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego młodych Europejczyków. Nie możemy szczędzić wysiłków, aby chronić nasze dzieci" - oznajmił Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Na podstawie przeprowadzonego do tej pory wstępnego postępowania wyjaśniającego, w tym analizy sprawozdania z oceny ryzyka, przesłanego przez TikTok we wrześniu 2023 roku, a także odpowiedzi TikTok na formalne wnioski Komisji o udzielenie informacji (dotyczących nielegalnych treści, ochrony małoletnich i dostępu do danych), Komisja podjęła decyzję o wszczęciu formalnego postępowania przeciwko firmie.

DEON.PL POLECA

Akt o usługach cyfrowych nie określa żadnego prawnego terminu zakończenia tego postępowania. Czas trwania szczegółowego dochodzenia zależy od szeregu czynników, w tym od złożoności sprawy, stopnia, w jakim dane przedsiębiorstwo współpracuje z Komisją oraz od wykonywania prawa do obrony.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tiago Forte

Uporządkuj swoje informacje, znajduj je w kilka sekund i uwolnij swoją kreatywność!

Po raz pierwszy w historii możemy sięgać do wiedzy w każdej chwili, z każdego miejsca na świecie. Nigdy nie było lepszego czasu na...

Skomentuj artykuł

KE wszczęła formalne postępowanie przeciwko TikTok na mocy aktu o usługach cyfrowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.