Trwają pierwsze Poznańskie Dni Tolkienowskie

Trwają pierwsze Poznańskie Dni Tolkienowskie
(fot. Troy Wegman / Shutterstock.com)
PAP / pk

Prezentacja makiet Śródziemia, maraton filmowy i sesja naukowa złożą się na organizowane od piątku w stolicy Wielkopolski Poznańskie Dni Tolkienowskie. Wydarzenie przygotowane zostało z myślą o miłośnikach twórczości J.R.R. Tolkiena.

Trwający do 25 marca cykl imprez otworzy maraton filmowy w Centrum Kultury Zamek. Jego uczestnicy będą mogli w nocy z piątku na sobotę obejrzeć trylogię "Władca Pierścieni" w reżyserii Petera Jacksona.

W poniedziałek rozpocznie się konferencja naukowa "Tolkien - mit, historia, literatura. Kulturowe aspekty twórczości J.R.R. Tolkiena". Wystąpienia dotyczyć będą uniwersum Tolkiena w aspekcie m.in. czasu, kobiet, broni, cywilizacji, języków, polityki i etyki.

Podczas sesji omówiony zostanie m.in. wpływ dzieł Tolkiena i jego motywów fantasy na cyberprzestrzeń. Uczestnicy dowiedzą się ponadto "Dlaczego Mordor przegrał a elfy opuściły Śródziemie, czyli czego mistrz J.R.R. Tolkien może nas nauczyć w myśleniu historycznym?".

"W twórczości Tolkiena chyba najbardziej fascynujące jest to, że potrafił wykreować niezwykły, autonomiczny świat, który, mimo zarzekań samego autora, miał i ma nadal z rzeczywistością wiele wspólnego. Np. <<Oko Saurona>>, które wszystko widzi, wszystko obserwuje gdzieś jest zbieżne z ideą panoptikonu, czyli idealnego więzienia, w którym sami więźniowie nie wiedzą, czy są obserwowani, czy też nie. To jest właśnie świat, w którym my żyjemy, podglądani bezustannie przez internet, gdzie rejestrowany jest każdy nasz elektroniczny ruch" - powiedział PAP współorganizator wydarzenia Zbigniew Kopeć z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W środę, podczas Światowego Dnia Czytania Tolkiena, w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej pojawią się makiety mitycznej krainy - Śródziemia. "Poza specjalnymi makietami Śródziemia, będziemy gościć w bibliotece postaci z tego świata, czyli osoby przebrane za elfy, krasnoludy. Odbędzie się również wystawa grafiki i szkiców poświęcona postaciom z książek Tolkiena i oczywiście wspólne czytanie jego twórczości - w polskim i angielskim języku" - powiedział PAP Aleksander Gniot z Biblioteki Uniwersyteckiej.

Poznańskie Dni Tolkienowskie organizowane są przez Instytut Filologii Polskiej UAM, Instytut Historyczny UAM, Bibliotekę Uniwersytecką i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973) to angielski pisarz, wybitny mediewista, filolog, profesor Oxfordu i Cambridge. Autor "Hobbita", "Władcy Pierścieni" i "Silmarilliona".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają pierwsze Poznańskie Dni Tolkienowskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.