Trwają prace nad internetową encyklopedią, która ma przyćmić Wikipedię

Trwają prace nad internetową encyklopedią, która ma przyćmić Wikipedię
(fot. shutterstock.com)
PAP Technologie / pk

Ponad 20 tys. naukowców zaangażowano w prace nad stworzeniem chińskiej internetowej encyklopedii, która według pomysłodawców ma przyćmić Wikipedię - podał w niedzielę dziennik "South China Morning Post". Treści mają trafić do sieci w przyszłym roku.

Projekt - według "SCMP" - jest największym przedsięwzięciem wydawniczym Chin. 20 tys. naukowców z rozmaitych uczelni i ośrodków badawczych ma opracować hasła z ponad 100 dziedzin wiedzy. Łącznie w nowym internetowym wydaniu chińskiej encyklopedii ma znaleźć się 300 tys. haseł o długości ok. tysiąca słów każda. Dziennik informuje, że to dwa razy więcej niż liczy jedna z najsłynniejszych encyklopedii świata, "Encyclopaedia Britannica".

Redaktor naczelny przedsięwzięcia Yang Muzhi twierdzi, że to nie będzie zwykła książka, ale "Wielki Mur kultury". "SCMP" przypomina jednak, że dostęp do Wikipedii jest w kontynentalnych Chinach częściowo zablokowany, a niektóre z haseł podlegają cenzurze. Chińskie serwisy internetowe jak Baidu czy Qihu 360 prowadzą własne odpowiedniki Wikipedii.

Według zapewnień przewodniczącego Chińskiej Akademii Nauk Bai Chunli encyklopedia dzięki obecności w internecie zaprezentuje nowe oblicze odbiorcom. Bai mówi, iż stanie się platformą do prezentacji najnowszych chińskich odkryć, postępów technologicznych, dziedzictwa historycznego, a także podkreślania podstawowych wartości socjalizmu zgodnie z wytycznymi prezydenta Xi Jinpinga.

Projekt cyfrowej encyklopedii uzyskał zgodę rządu w 2011 r., ale prace rozpoczęto dopiero niedawno. W 2016 r. w Chinach było 731 mln internautów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają prace nad internetową encyklopedią, która ma przyćmić Wikipedię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.