W poniedziałek częściowe zaćmienie Księżyca. Sprawdź, gdzie je obserwować

W poniedziałek częściowe zaćmienie Księżyca. Sprawdź, gdzie je obserwować
fot. Matteo Grassi / Unsplash
geekweek / PAP / pk

16 maja 2022 roku nastąpi zaćmienie Księżyca. Choć na obszarze Polski zobaczymy jedynie częściowe zaćmienie, zdecydowanie warto patrzeć w niebo. Naturalny satelita ziemi "zanurzy się najpierw w półcień, a potem w cień Ziemi" - informuje portal "geekweek".

Wiosenne zaćmienie księżyca będzie najlepiej widoczne na półkuli południowej. Na półkuli północnej księżyc zaćmi się głównie częściowo. Dotyczy to również Polski.

Zaćmienie Księżyca 16 maja 2022 roku

Początkowa faza zaćmienia Księżyca rozpocznie się o godzinie 3:32 czasu polskiego. "Księżyc wejdzie w półcień Ziemi, nieznacznie tracąc na jasności" - czytamy na portalu "geekweek". Częściowe zaćmienie rozpocznie się o godzinie 4:27, a całkowite - o godzinie 5:29. Całość zakończy się około 8:50. W Polsce możliwa do obserwacji będzie jedynie faza częściowego zaćmienia.

Gdzie w Polsce oglądać częściowe zaćmienie Księżyca?

Według portalu "geekweek" częściowe zaćmienie, które już w najbliższy poniedziałek pojawi się nad Polską, będzie najlepiej widoczne z południowo-zachodniej części kraju. "W okolicach Bogatyni nasz naturalny satelita zajdzie dopiero o 5:11, co pozwoli na zaobserwowanie jego tarczy w 60-procentowej fazie zaćmienia. Powinno być to widoczne gołym okiem" - czytamy.

Zaćmienie Księżyca. Co to jest?

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Tak więc nie w przypadku każdej pełni nastąpi zaćmienie. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym - patrząc np. z Księżyca - przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).

Zaćmienie Księżyca widać "gołym okiem", aby je dostrzec nie trzeba więc używać przyrządów optycznych.

Źródło: geekweek / PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

W poniedziałek częściowe zaćmienie Księżyca. Sprawdź, gdzie je obserwować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.