"Warszawa w budowie" po raz trzeci

PAP / im

Do dyskutowania nad problemami mieszkalnictwa i zaangażowania w planowanie miejskiej przestrzeni zachęci warszawiaków festiwal projektowania miasta "Warszawa w budowie". W ramach tegorocznej edycji w październiku w stolicy odbędzie się ponad 60 wydarzeń.

- To jest taki festiwal, który łączy wiedzę architektoniczną i to, co mówią artyści, z doświadczeniem mieszkańców - powiedział PAP jeden z kuratorów festiwalu Tomasz Fudala. W ramach odbywającego się po raz trzeci w stolicy festiwalu "Warszawa w budowie" odbędzie się kilkadziesiąt imprez: wystaw, spotkań z ekspertami, dyskusji i wykładów.

Głównymi tematami tegorocznej edycji będzie mieszkalnictwo oraz planowanie przestrzenne. Do nich będzie nawiązywać wystawa "Powrót do miasta", której otwarcie w sobotę w Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości zainauguruje festiwal. Wydarzeniem inauguracji będzie iluminacja składającej się z 224 okien kopuły auli.

Zwiedzający, wyposażeni w audiobooki, będą mogli na wystawie "Powrót do miasta" zapoznać się z historią planowania i mieszkalnictwa w Warszawie oraz polityką mieszkaniową władz miasta. Przypomniana zostanie działalność Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Towarzystw Budownictwa Społecznego. Będzie można dokonać przeglądu mieszkań z czasów PRL, przedstawionych w formie makiet. Wystawa przybliży też obecne problemy planowania w Warszawie, np. z kontrowersyjnym miasteczkiem Wilanów.

Zgromadzone na ekspozycji manifesty, dotyczące m.in. polityki mieszkaniowej, mieszkań komunalnych i wysokich cen wynajmu, będą zachęcać warszawiaków do dyskusji, organizowanych w ramach festiwalu w październiku. Manifesty opracowały powołane na potrzeby "Warszawy w budowie" grupy robocze składające się z ekspertów, miejskich aktywistów i członków organizacji pozarządowych zajmujących się miejską przestrzenią.

Jak zauważył Fudala, "powstają teraz ważne dokumenty wyznaczające kierunki planowania przestrzennego w Warszawie". - Tymczasem te tematy są zepchnięte na margines debaty publicznej - mówił kurator. Jego zdaniem, "polityka mieszkaniowa, która pojawia się teraz w obietnicach wyborczych polityków, zapewne zniknie z ust polityków po wyborach".

- Mieszkamy w mieście, gdzie mieszkania komunalne są bardzo stare i w złym stanie. Bardzo drogo płacimy za wynajem. Dodatkowo rynek mieszkaniowy jest ogromnie skomercjalizowany, jesteśmy skazani na 30-letnie kredyty - podkreślił Fudala. - Co więcej, jak zbadał rząd, 60 proc. Polaków nie może dostać kredytu hipotecznego w banku, ale też ma zbyt duże dochody, żeby dostać pomoc socjalną, czyli 60 proc. społeczeństwa nie może zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych - mówił.

Osobną część wystawy "Powrót do miasta" będzie stanowić prezentacja na temat korzeni współczesnej, postmodernistycznej architektury w Polsce.

W tym roku w ramach cyklu "Departament propozycji" warszawiacy będą mogli podzielić się swoimi pomysłami na urządzenie miejskiej przestrzeni w swoich dzielnicach. Spotkania odbędą się na Pradze-Północ, Ursynowie, Żoliborzu i Białołęce.

W październiku będzie można też wziąć udział w kilkunastu wycieczkach przygotowanych przez organizatorów festiwalu. Po warszawskich blokowiskach, ogródkach działkowych, Grochowie, Śródmieściu, zlokalizowanej nieopodal Wilanowa Kępie Zawadowskiej czy zamieszkałej przez Wietnamczyków Wólce Kosowskiej oprowadzą zainteresowanych architekci i kuratorzy. Na wycieczki obowiązują zapisy, chęć udziału w spacerze można zgłosić na stronie internetowej festiwalu: www.warszawawbudowie.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Warszawa w budowie" po raz trzeci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.