Wrocławski Teatr Pantomimy obchodzi swoje 60-lecie
Przygotowanie czterech premier teatralnych, działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży oraz oferta wydawnicza to cześć wydarzeń przygotowanych z okazji 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.
W związku z jubileuszem Wrocławski Teatr Pantomimy przygotował na nowy sezon artystyczny cztery premiery. - To rekordowa liczba, ponieważ nie zdarzyło się w historii naszego teatru przygotowanie w jednym roku aż czterech produkcji - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor teatru Zbigniew Szymczyk.
Pierwszą premiera będzie "Hydrokosmos" w reż. Konrada Dworakowskiego. To przedstawienie dla najmłodszych widzów, którego premiera odbędzie się 27 listopada. Spektakl jest inspirowany "Małą syrenką", baśnią Hansa Christiana Andersena.
Drugą z produkcji będzie debiut reżyserski Martyny Majewskiej, która przygotowuje przedstawienie zatytułowane "Batory_trans". Premiera tego spektaklu ma się odbyć w Sylwestra. - Tematem przedstawienia będzie emigracja i wyobrażenia na temat miejsc, do których zmierzają emigranci - powiedziała Majewska.
Teatr zamierza również zrealizować dwa przedstawienia uznanych wrocławskich reżyserów - Maćko Prusaka oraz Leszka Bzdyla. - To twórcy, którzy zaczynali swoją drogę artystyczną w naszym teatrze - mówił Szymczyk.
Teatr w związku z jubileuszem prowadzi również intensywną działalność edukacyjną. Efektem prowadzonych warsztatów dla dzieci, młodzieży i seniorów ma być m.in. realizacja przedstawienia inspirowanego mitem o Dedalu i Ikarze.
Przygotowywane są również pozycje wydawnicze. W marcu 2016 r. ukaże się bogato ilustrowane wydawnictwo poświęcone pantomimie, skierowane do najmłodszych odbiorców, zaś w listopadzie 2016 r. pozycja dla dorosłych, w której znajdą się szkice, eseje i rozmowy na temat Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
Wrocławski Teatr Pantomimy został założony w 1956r. przez Henryka Tomaszewskiego. Na początku działał jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1958 r. scena uzyskała status teatru zawodowego i od tej pory funkcjonuje pod obecną nazwą. W 1969 r. przy teatrze powstało Studium Pantomimiczne.
Tomaszewski to wybitny polski tancerz, choreograf, reżyser i autor scenariuszy. Był dyrektorem, kierownikiem artystycznym i autorem wszystkich realizacji wrocławskiej sceny. Był kolekcjonerem zabawek, zwłaszcza starych lalek, o których mawiał, że każda ma swoją historię i duszę. Zmarł w 2001 r.
Skomentuj artykuł