Zachwyca i budzi kontrowersje. Poznaj jeden z najbardziej niezwykłych polskich kościołów
Kościół św. Franciszka i św. Klary w Tychach należy do najbardziej charakterystycznych świątyń w Polsce. Jego konstrukcja wzbudza jednak również kontrowersje. Zobacz film ukazujący architekturę tyskiej świątyni i poznaj jej symbolikę.
Włochy w miniaturze
Budowę kościoła pod wezwaniem św. Franciszka i św. Klary w Tychach rozpoczęto w 2000 roku. Jej charakter nawiązuje do włoskiej architektury średniowiecznej, w tym do bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Również kolory wykorzystanych przy budowie kościoła materiałów nawiązują do umbry - koloru umbryjskiej gleby.
Nawiązania do duchowości franciszkańskiej
Tyska świątynia została zbudowana na planie krzyża franciszkańskiego i skalda się z dwóch kościołów - dolnego i górnego - kaplicy Matki Bożej Bolesnej, krypty w której odbywa się sakrament spowiedzi oraz kolumbarium. Wewnątrz kościoła znajduje się kilka elementów nawiązujących do franciszkańskiej duchowości - w tym replika grobu św. Franciszka oraz kaplica Porcjunkuli.
Pięć wież, które symbolizują rany Jezusa
Charakterystycznym elementem świątyni jest pięć wież, nawiązujących do pięciu ran Chrystusa oraz stygmatów św. Franciszka. Mają one swoim wyglądem przypominać gwoździe. Najwyższa - jeszcze nie ukończona wieża - będzie miała 70 metrów.
Zobacz film ukazujący tyską świątynię:
Wikipedia / Tychy w Obiektywie / YouTube / pk
Skomentuj artykuł