Watykan/ Odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince

Watykan/ Odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince
Szopka na placu św. Piotra w Watykanie - fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
PAP / pzk

Na Placu Świętego Piotra odsłonięto w sobotę szopkę i zapalono światła na choince. Tegoroczna szopka nawiązuje do pierwszej, jaka powstała we włoskim miasteczku Greccio koło Rieti 800 lat temu z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu. Świerk przywieziono z alpejskiej gminy Macra w Piemoncie.

Na placu Świętego Piotra zgromadziły się o zmierzchu setki osób. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Watykanu i lokalnych władz oraz Kościoła z terenów, które ofiarowały szopkę i świąteczne drzewko: z Rieti w stołecznym regionie Lacjum oraz Piemontu. Szopka, wykonana na zlecenie diecezji w Rieti przywołuje scenerię Greccio, małego miasteczka, które przypominało świętemu Franciszkowi z Asyżu Betlejem i dlatego tam po powrocie z Ziemi Świętej postanowił stworzyć w 1223 roku żywą szopkę. Tak narodziła się tradycja szopek.

Szopkę w Watykanie, nawiązującą do sanktuarium w Greccio, zaprojektował Francesco Artese, a przy jej wykonaniu pracowali także po raz pierwszy artyści z rzymskiego miasteczka filmowego Cinecitta, między innymi malarze. Choinka przywieziona została z miejscowości Macra koło Cuneo w Piemoncie, w której mieszka 48 osób. Drzewko, jak wyjaśniono, ma ponad 50 lat i było przeznaczone do wycinki z powodów bezpieczeństwa. Udekorowano je szarotkami alpejskimi.

DEON.PL POLECA

Po ceremonii na kolację w kolumnadzie Berniniego zaproszono 150 bezdomnych i ubogich. Wydarzenie to przygotowała między innymi Dykasteria do spraw Posługi Miłosierdzia, której prefektem jest kardynał Konrad Krajewski. „Gest zapalenia lampek i inauguracji szopki łączy się w ten sposób z miłosierdziem Ojca Świętego” – powiedział polski kardynał, papieski jałmużnik, cytowany przez Vatican News.
Zwyczaj ustawiania szopki i choinki przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Leszek Smoliński

Wigilia Bożego Narodzenia to jedyny i niepowtarzalny dzień w całym roku. Podniosła atmosfera w oczekiwaniu na narodzenie Dzieciątka Jezus tworzy w rodzinie klimat duchowej jedności i pokoju.

Prezentowany poradnik krok po kroku prowadzi czytelnika przez...

Skomentuj artykuł

Watykan/ Odsłonięto szopkę i zapalono światła na choince
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.