Zaginiony świat pół kilometra pod antarktycznym lodem. Naukowcy są zdumieni

Zaginiony świat pół kilometra pod antarktycznym lodem. Naukowcy są zdumieni
fot. Depositphotos
The Guardian / pk

Naukowcy odnaleźli pod Antarktydą nieznany ekosystem zamieszkały przez kilkumilimetrowe skorupiaki. Badacze myśleli, że ich sprzęt się zepsuł.

Antarktyda to mityczny siódmy kontynent, który do niedawna kojarzył się wyłącznie z bezkresną, białą pustynią. Nikomu nawet nie przychodziło do głowy, że głęboko pod powierzchnią lodu może znajdować się ukryty świat, rodem z filmów i książek przygodowych.

Jak informuje "The Guardian", glacjolog Huw Horgan pracujący na Uniwersytecie Te Herenga Waka Victoria w Wellington, szef projektu, podczas badania zdjęć satelitarnych Szelfu Lodowego Rossa, odnalazł nietypowe zagłębienie w lodzie, dowód na to, że pod jego powierzchnią musi znajdować się woda. Na miejsce wyruszyła ekipa naukowców, którzy mieli dokładnie zbadać anomalię.

Ogromna jaskinia pod antarktycznym lodem

Gdy badacze dotarli na miejsce, rozpoczęli odwiert. Po w przewierceniu się przez pół kilometra antarktycznego lodu trafili oni na ogromną, zalaną wodą jaskinię. Przypominała ona wysoką na kilkaset metrów kalderę. Gdy badacze wpuścili kamerę w wywiercony otwór i dotarła ona do jaskini, spotkało ich zaskoczenie. Sprzęt zarejestrował setki niewyraźnych plam, które po poprawieniu ostrości okazały się gromadami obunogów, przypominających krewetki.

DEON.PL POLECA

- Przez jakiś czas myśleliśmy, że coś jest nie tak z aparatem, ale kiedy ostrość się poprawiła, zauważyliśmy rój stawonogów o wielkości około 5 mm - powiedział w "The Guardian" Craig Stevens, jeden z naukowców.

Badaczy zaskoczyły nie tylko napotkane organizmy ale również nietypowy, rozszerzający się ku górze kształt jaskini oraz przepływ wody.

Odkrycie ogromnej jaskini pod antarktycznym lodem to dowód na to, że wciąż mało wiemy o naszej plancie i jej ekosystemach.

Źródło: The Guardian / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk

Czy Bóg zawsze jest dostępny i na nas czeka? Czy grzech przeszkadza w modlitwie? Co w sytuacji, gdy nie potrafię być szczery ze sobą i Bogiem? Czy można tęsknić za kimś, kogo nigdy się nie...

Skomentuj artykuł

Zaginiony świat pół kilometra pod antarktycznym lodem. Naukowcy są zdumieni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.