Zatoka Pucka w Rewie rozbłyska nocą na turkusowo

Zatoka Pucka w Rewie rozbłyska nocą na turkusowo
(fot. Photo Solo Jam /flickr.com
PAP / slo

Nocą w Rewie Zatoka Pucka rozbłyska turkusowym światłem. Być może jest to sprawka bruzdnic, u których ruch wody powoduje bioluminescencję - poinformował PAP dr hab. Krzysztof E. Skóra ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Jak opisał profesor UG, od paru dni, kiedy zrobi się ciemno, w przybrzeżnych wodach małej Zatoki Rewskiej widać rozbłyskające smugi światła.

- Nie wiemy dokładnie, co świeci w tym roku. Zakładamy, że mogą to być bruzdnice, bo tak było w Polsce zawsze do tej pory. Ale próbki jadą do Gdyni, gdzie będą zanalizowane - powiedział w rozmowie z PAP naukowiec. W poprzednich latach turkusowe rozbłyski w Zatoce Puckiej powodował gatunek bruzdnic o łacińskiej nazwie Alexandrium ostenfeldii.

Bruzdnice to mikroalgi, które można zobaczyć tylko pod mikroskopem. Podrażnione ruchem wody przepływających obok ryb, skorupiaków czy od ruchu ludzkich dłoni i nóg rozbłyskają turkusowym światłem. - Jeżeli organizmów tych są miliony, to efekt jest dobrze widoczny" - wyjaśnił specjalista.

Jak można zaobserwować świecenie wód? - Wystarczy po cichu podejść do brzegu lub na pomost i wrzucić do wody garść piasku lub tupnąć nogą. Uciekające ryby jak podwodne flary rozbłysną smugami mikrobłysków - radził dr Skóra.

Oceanolog wyjaśnił, że w zawieszonych w toni wody milionach bruzdnicowych mikroorganizmów, w ułamku sekundy substancja zwana lucyferyną dzięki lucyferazie przeistoczy się w oksylucyferynę i błyśnie zimnym światłem bioluminescencji.

Zaznaczył przy tym, że zjawisko "świecenia", choć powszechne w morzach ciepłych, w Bałtyku jest zdarzeniem niezwykłym: zaczęło się pojawiać dopiero od 1997 r. Naukowiec nie wie, w jaki sposób fitoplankton mógł dostać się do polskiej zatoki. Przypuszcza, że przy sprzyjających warunkach mógł wlać się z wodami Morza Północnego, albo że trafił do Polski przyniesiony mimowolnie przez ludzi. Ekspert wyjaśnił, że mikroorganizmy z różnych części świata mogą być przewożone np. w wodach balastowych statków czy w nieszczelnych deskach surfingowych.

Aby świecące mikroalgi w polskich wodach przetrwały, potrzebne są im sprzyjające warunki, m.in. ciepło czy odpowiednie związki mineralne. Nie powinno też dochodzić do mieszania się wód, co powoduje, że glony się rozpraszają i świecenie nie jest zauważalne. Krzysztof Skóra zaznaczył, że jeśli warunki w Zatoce Rewskiej gwałtownie się nie zmienią, świecenie będziemy mogli jeszcze przez jakiś czas obserwować.

Oceanolog ostrzegł przy tym, że mikroorganizmy, które powodują świecenie mogą być toksyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zatoka Pucka w Rewie rozbłyska nocą na turkusowo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.