Zupa chce otworzyć mieszkanie dla osób w kryzysie bezdomności. Z pomocą przychodzi Langusta na Palmie

Zupa chce otworzyć mieszkanie dla osób w kryzysie bezdomności. Z pomocą przychodzi Langusta na Palmie
fot. facebook.com/LangustaNaPalmie

Są takie momenty, kiedy jest we mnie tyle wdzięczności, że nie ogarniam. I przekonuję się, że warto próbować realizować marzenia. To jeden z tych momentów.

Panie i Panowie, już dziś na TAURON Arena Kraków wielka kumulacja dobra.

Jakiś czas temu podjęliśmy w Zupie na Plantach decyzję, że chcemy zrobić duży krok naprzód. Od trzech lat spotykamy się z osobami doświadczającymi bezdomności. W tym czasie poznaliśmy wielu ludzi, którzy podejmowali i podejmują różne próby, żeby wyrwać się z sytuacji, w której się znaleźli. A my im w tym towarzyszymy i staramy się ich wspierać.

 

DEON.PL POLECA

I po tych trzech latach widzimy i wiemy jedno. Bardzo trudno jest się podnieść, jeśli nie jesteś otoczony potrzebnym wsparciem. Wiele razy przerabialiśmy już sytuację, że kogoś udało się zmotywować, wysłać na detoks i odwyk, nawet pracę znaleźć, ale brakowało przestrzeni, gdzie te osoby mogłyby wrócić po odwyku albo ciężkim dniu pracy i odpocząć, wyspać się w bezpiecznym miejscu. No i też nie być otoczonym osobami, które mogą ciągnąć w dół. Wiecie, jak wychodzisz z odwyku i trafiasz znowu do środowiska osób pijących alkohol, to trochę jak trafić z deszczu pod rynnę.

Dlatego wzorując się na mądrych rozwiązaniach z różnych miejsc na świecie, chcemy spróbować stworzyć takie warunki, żeby ludzie, którzy są gotowi i chcą podjąć wysiłek wyjścia z kryzysu, mogli to zrobić. W tym celu planujemy uruchomić pilotażowo „Zupowe mieszkanie”. To będzie nie tylko bezpieczne miejsce i dach nad głową. Mieszkanie będzie otoczone niezbędnym wsparciem psychologa i pracownika socjalnego oraz naszych wolontariuszy.

Kiedy podjęliśmy decyzję, że chcemy spróbować uruchomić takie mieszkanie, najpierw pomyślałem - tradycyjnie już - o zrobieniu zrzutki. Ale po chwili pomyślałem, że jak się robi dobro, to najlepiej łączyć siły. Usiadłem do maila i napisałem do dwóch osób.

Zapytałem czy moglibyśmy zrobić zbiórkę na organizowanym przez nich wydarzeniu. I jako, że idzie jesień i zima i w tym czasie każde ręce gotowe do robienia dobra są na wagę złota, to czy moglibyśmy też zaprosić uczestników tego wydarzenia do zaangażowania się u nas w wolontariat.

Udało się. Dzięki uprzejmości Langusty na palmie i ogromnym wsparciu i jeszcze większym serduchu kochanej Sylwii Smoczyńskiej w najbliższą sobotę zadzieje się coś pięknego. Zupa na Plantach będzie zbierać fundusze na „Zupowe mieszkanie” w trakcie wydarzenia Umiłowani - sold out!

No więc Kochani Ludzie, kto się wybiera, włóżcie trochę banknotów do portfeli, a potem nawrzucajcie nam do puszek. 

To jest tak piękne i poruszające, że serio nie mam słów. Poza tymi kilkoma: #LudzieSąDobrzy

Sylwia, Adam, dzięki z całego serducha.

PS: A jak kogoś tam nie będzie na Umiłowanych, bardzo chciałby nas wesprzeć, to można to zrobić za pomocą sposobu podanego tutaj (w tytule przelewu należy wpisać "Zupowe mieszkanie"): zupanaplantach.pl/przekaz-darowizne/

 

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zupa chce otworzyć mieszkanie dla osób w kryzysie bezdomności. Z pomocą przychodzi Langusta na Palmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.