Podcast Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ | Dialogi w Połowie Drogi | Odcinek 13

Podcast Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ | Dialogi w Połowie Drogi | Odcinek 13
0:00
- 0:00

"Dialogi w połowie drogi" – odcinek 13. Kolejny bardzo bolesny temat. Na kanwie opublikowanych w "Rzeczpospolitej" artykułów autorzy podcastu mierzą się z tematem wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce. Mówią o niekończącym się bólu skrzywdzonych i o skandalicznym pozostawieniu ich bez żadnej pomocy. Rozmawiają też o swoich reakcjach na te fakty, i o tym, co robić dalej.

Lektura opublikowanych w "Rzeczpospolitej" tekstów Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki poraża. A co mają powiedzieć ci, dla których te teksty (ważne i potrzebne!) są rozdrapaniem rany, która wciąż krwawi?

Jak to możliwe, że takie rany zostały w Kościele zadane i nie zostały w nim opatrzone? One wciąż bolą i wołają o zadośćuczynienie. Wciąż krwawią i gniją, czekając na obmycie, oczyszczenie, zdezynfekowanie i opatrzenie. To bolesny proces, ale konieczny, by rany mogły się naprawdę zabliźnić. Tylko z bliźnim można się zabliźnić. Oznacza to dwie rzeczy.

Po pierwsze, byśmy – słusznie domagając się sprawiedliwości– nie myśleli i nie działali w kategoriach „my dobrzy i oni źli”. Nie powtarzajmy błędu przekonania o własnej doskonałości, bo to on doprowadził ludzi Kościoła do takich grzechów.

A drugi warunek zabliźnienia i pełnego uzdrowienia to wrażliwość. Trzeba pozwolić, by ból skrzywdzonych nas wzruszył, by ich ból nas zranił. Niech boli. To bardzo ludzka reakcja, która pokazuje, że jeszcze nie wszystko w nas umarło.

⬇Dołącz do społeczności DEON.pl ⬇

STRONA → https://www.deon.pl/
FACEBOOK → https://www.facebook.com/portalDEON/
INSTAGRAM → https://www.instagram.com/deon_pl/
TWITTER → https://twitter.com/deon_pl
BLOGI → https://blog.deon.pl/

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anita Robertson

Czy Twój związek to ciągła walka? Czujesz niezrozumienie i frustrację?

Ta książka jest dla Ciebie!

Związek, w którym jedno z partnerów ma ADHD, a drugie nie, może przypominać taki, gdzie jedno mówi po włosku, a...

Skomentuj artykuł

Podcast Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ | Dialogi w Połowie Drogi | Odcinek 13
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.