Podcast Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ | Dialogi w Połowie Drogi | Odcinek 15

Podcast Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ | Dialogi w Połowie Drogi | Odcinek 15
0:00
- 0:00

"Dialogi w połowie drogi" – odcinek 15. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o donosie na sędziego Szymona Marciniaka, o politycznym spocie, w którym nie zawahano się wykorzystać tematyki Auschwitz i o pełnym inwektyw nagraniu autorstwa Andrzeja Seweryna. A wszystko to w kluczu starań o to, by obronić i ustrzec serca od nienawiści. Do kogokolwiek. Również do tych, którzy nienawidzą i działają pod wpływem nienawiści.

Na naszych oczach dokonuje się kulturowa i aksjologiczna rewolucja.

Donos złożony do UEFA na sędziego Szymona Marciniaka poruszył i zasmucił wielu. Bez powodu został on oskarżony o wszelkie możliwe grzechy i przewinienia, czyli m.in. o faszyzm, antysemityzm, homofobię i rasizm.

Donos na Marciniaka przypomina czasy stalinowskie, ale treść jego oświadczenia przypomina samokrytyki z tamtych lat, dzięki którym oskarżeni ocalali życie, rodzinę czy pracę – ale tracili godność, twarz i kręgosłup.

Zaślepienie nienawiścią wciąż trwa, a nawet rośnie. Widać je było w partyjnym spocie PiS, w którym – dla celów stricte partyjnych – użyto odniesień do obozu w Auschwitz; widać (i niestety słychać) je było w internetowym filmiku Andrzeja Seweryna i w tylu innych miejscach, kontekstach i sytuacjach.

Jesteśmy ofiarami nienawiści, ale też jej sprawcami. Przecież to my stworzyliśmy sobie to piekło. Żeby siebie i świata nie doprowadzić do zupełnej zguby, trzeba nam robić wszystko, by obronić i uchronić serca od nienawiści. Również wobec tych, którzy nienawidzą. Również wobec tych, którzy nienawidzą nas.

⬇Dołącz do społeczności DEON.pl ⬇

STRONA → https://www.deon.pl/
FACEBOOK → https://www.facebook.com/portalDEON/
INSTAGRAM → https://www.instagram.com/deon_pl/
TWITTER → https://twitter.com/deon_pl
BLOGI → https://blog.deon.pl/

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Karolina Korwin Piotrowska

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło.

„Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!”. „Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć”. „To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana”....

Skomentuj artykuł

Podcast Ewy Skrabacz i Wojciecha Ziółka SJ | Dialogi w Połowie Drogi | Odcinek 15
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.