„Wolę umrzeć niż zgrzeszyć” – nie przepraszamy za św. Dominika Savio

„Wolę umrzeć niż zgrzeszyć” – nie przepraszamy za św. Dominika Savio
0:00
- 0:00

„Dialogi w połowie drogi” – odcinek 20. Ewa Skrabacz i Wojciech Ziółek SJ rozmawiają o burzliwej dyskusji dotyczącej słów św. Dominika Savio, zamieszczonych w podręczniku do religii dla klasy III: „wolę umrzeć niż zgrzeszyć”. Autorzy podcastu nie wchodzą w roztrząsanie prowokujących oskarżeń i komentarzy tylko przypominają, że:

  • choć Chrystus umiera na krzyżu, to istotą Krzyża i samego chrześcijaństwa nie jest śmierć, ale życie. Życie oddane z miłości do innych;
  • nie lekceważąc poważnych problemów i psychicznych zagrożeń wśród dzieci i młodzieży, nie można przejść obojętnie obok wyrwanego z kontekstu i karykaturalnego przedstawiania chrześcijańskich i ludzkich ideałów;
  • jak śpiewał Stanisław Soyka: „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać (…) i aby żyć siebie samego trzeba dać”. O jakości człowieczeństwa świadczy gotowość do przekraczania siebie i wierności wartościom wyższym niż ja sam, niż moje życie.

Jezuita, uratowany grzesznik; poprzednio duszpasterz akademicki w Opolu i Krakowie, proboszcz we Wrocławiu, prowincjał (2008-2014), a obecnie proboszcz w Tomsku (Rosja, Syberia); inicjator Deon.pl i Modlitwy w Drodze.

Twitter: wziolek_sj

 

Politolog, nauczyciel akademicki, dawca krwi, amatorka biegów długodystansowych, współpracuje z Radiem Doxa, Modlitwą w drodze i Deon.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

„Wolę umrzeć niż zgrzeszyć” – nie przepraszamy za św. Dominika Savio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.