20 czerwca po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Fot. Wikimedia
PAP/ kb

We wtorek w Katowicach prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich; 20 czerwca po raz pierwszy będziemy obchodzili ogólnopolskie święto upamiętniające uczestników powstań śląskich - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

We wtorek prezydent odwiedzi Katowice, a po południu Olesno (woj. opolskie). "Wizyta ma bezpośredni związek z ustawą, której projekt skierował do laski marszałkowskiej prezydent Andrzej Duda. Chodzi o ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Powstań Śląskich" - powiedział PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

2 maja ustawę przyjął Sejm; 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat. "Ustawa upamiętnia uczestników powstań śląskich, wydarzenie, które miało miejsce 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie zostały przywitane na Śląsku entuzjastycznie przez mieszkańców Śląska, tym samym właśnie symbolicznie Polska wróciła na Śląsk" - podkreślił Kolarski.

Jak przekazał minister, prezydent Duda podpisze ustawę - w obecności m.in. samorządowców - w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach. "To historyczne miejsce. Sala, w której będzie podpisana ustawa, to była pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego" - zauważył Kolarski.

DEON.PL POLECA

Prezydencki minister przypomniał, że uchwalenie ustawy jest efektem apelu, z którym do prezydenta zwrócili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, "o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem powstań śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Śląsk w swej części - część Górnego Śląska - wróciła do macierzy"

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Natalia Berlik

Świąteczna naklejanka niespodzianka

Na kartach tej książeczki czeka na ciebie wspaniała zabawa. Przyklej nalepki zgodnie z instrukcją, a zobaczysz, jak tajemniczy worek zamienia się w Mikołaja, drewniana łyżka w pierniczek, a lampa w aniołka. Dorysuj...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

20 czerwca po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.