9 hektarów łąki w mieście, jedna z nich - w barwach Ukrainy. Takie plany ma Białystok

9 hektarów łąki w mieście, jedna z nich - w barwach Ukrainy. Takie plany ma Białystok
Fot. Marcin Jakowiak / Facebook / Miasto Białystok
PAP/mł

Mimo ograniczonego budżetu Białystok nie zamierza w 2022 roku obciąć budżetu na miejskie łąki. - Nie chciałbym oszczędzać na estetyce miasta, bo nasi mieszkańcy są dumni z tego, że miasto jest piękne, ukwiecone i że miasto jest czyste – mówi prezydent Białegostoku.

- Nasze miasto od kilku lat znane jest z łąk kwietnych. Początkowo to było 4,5 ha, później 6, w tej chwili podpisaliśmy umowę i docelowo będzie to do 10 ha, z tym, że w tym roku 9 hektarów. Podzielone to zostało na rośliny wieloroczne, a także jednoroczne – mówił prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Wśród łąk kwietnych nowością będzie łąka w barwach flagi ukraińskiej na znak "solidaryzowania się z tymi, którzy walczą z najeźdźcą". Jeszcze nie wiadomo do końca, gdzie będzie się znajdować ta łąka. Jedną z rozważanych lokalizacji jest ul. abp. Romualda Jałbrzykowskiego. W żółto-niebieskiej łące będą wykorzystane kwitnące na żółto rzepak jary, gorczyca i złocień polny, niebieski dadzą chabry bławatki, len, facelia i ogórecznik.

Postaramy się stworzyć taką długą flagę Ukrainy, która będzie symbolizowała to połączenie z naszym bliskim sąsiadem" – powiedział Prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma. 

Łąki kwietne i pola słonecznikowe powstaną w Białymstoku w pasach drogowych, na skwerach i rondach. Od początku cieszą się dużą popularnością i sympatią wśród mieszkańców, którzy chętnie je fotografują. Podyma przypomniał, że Białystok był pierwszym miastem, w którym pola słonecznikowe powstały na dużą skalę. Zwrócił uwagę, że także słoneczniki są znakiem oporu, jaki stawiają Ukraińcy.

DEON.PL POLECA

Łąki kwietne to jeden z projektów realizowanych przez miasto, których celem jest zwiększanie bioróżnorodności w mieście, działania antysmogowe, ale też edukacja przyrodnicza. Maciej Podyma mówił, że badana jest także kwestia pochłaniania dwutlenku węgla przez taką roślinność. Miasto podpisało z Fundacją Łąka umowę na trzy lata, jej wartość to ok 2,8 mln zł. 

PAP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paulina Borkowska, Beata Anna Dąbrowska

Nie masz czasu na układanie diet?
Komponowanie posiłków i liczenie kalorii jest zdecydowanie zbyt skomplikowane?

Sięgnij po gotowe rozwiązanie dr Ewy Dąbrowskiej. 

Planer, który trzymasz w rękach, to sprawdzony sposób pozwalający zmienić na...

Skomentuj artykuł

9 hektarów łąki w mieście, jedna z nich - w barwach Ukrainy. Takie plany ma Białystok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.