"Bóg daje życie – smog je odbiera" – Zielone Parafie ruszają z działaniami na rzecz czystszego powietrza

"Bóg daje życie – smog je odbiera" – Zielone Parafie ruszają z działaniami na rzecz czystszego powietrza
fot. unsplash.com
materiały prasowe / ml

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska (GCCM) wraz z Polskim Alarmem Smogowym w partnerstwie z Gościem Niedzielnego rozpoczyna kampanię „Bóg daje życie – smog je odbiera” w ramach programu Zielone Parafie. Informacje o tym jak, zadbać o jakość powietrza, wymienić piec na nowy i uzyskać na ten cel dotacje, trafią do 8 tysięcy parafii w całej Polsce.

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem zdrowotnym. Każdego roku w Polsce smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci blisko 50  tysięcy osób. Podczas pandemii zanieczyszczenie powietrza wzmaga niebezpieczeństwo – przyczynia się również do dodatkowych zgonów z powodu COVID-19. Badania wskazują, że smog powiększa liczbę ofiar tej choroby aż o 28%.

Na problem zanieczyszczenia powietrza zwracali już uwagę polscy biskupi: Od każdego z nas zależy, czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu, czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice , ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie:  - pisali w liście pasterskim biskupi dolnośląscy już w 2017 roku.

– Post to dobry czas na rachunek sumienia – i na zmianę na lepsze. Na zadbanie o siebie i bliźniego. Dbanie o jakość powietrza, to po prostu dbanie o życie i zdrowie bliźniego: rodziny, sąsiada i o swoje własne. Post to świetny moment – mówi Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. - Jak wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego świadomość na temat problemu zanieczyszczenia powietrza i przepisów nałożonych na samorządy i mieszkańców jest ciągle bardzo niska. Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

 Wiele osób nie wie, że pozbywając się z domu starego kotła, pozbywa się problemu, a zyskuje wolny czas, komfort, zdrowie i pieniądze.Finał akcji odbędzie się w niedzielę 21 marca. Do ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce, wraz z marcowym numerem Gościa Niedzielnego, trafią materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania – między innymi możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła. 

Kampania jest częścią programu Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska „Zielone parafie” objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Celem programu “Zielone parafie” jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do “wszystkich ludzi dobrej woli”.

Aby aktywnie włączyć się w kampanię i pomóc między innymi w dystrybucji materiałów należy wypełnić formularz kontaktowy na stronie: zieloneparafie.pl/formularz-rejestracyjny/.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej programu Zielone Parafie.a także na profilu kampanii Bóg daje życie – smog je odbiera na portalu Facebook. Dołącz do wydarzenia na Facebooku. Kliknij w baner poniżej: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Ta książka to dobra pomoc w wychowaniu do szacunku dla życia, dla dobra i piękna, a także pogłębione wsparcie w kształtowaniu wrażliwego sumienia, z którego wyrasta właściwa postawa względem środowiska naturalnego. Niech wyrazem naszej odpowiedzialności...

Skomentuj artykuł

"Bóg daje życie – smog je odbiera" – Zielone Parafie ruszają z działaniami na rzecz czystszego powietrza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.