94-letni polski weteran prowadził warsztat w Edynburgu. Zamknął go po 50 latach

94-letni polski weteran prowadził warsztat w Edynburgu. Zamknął go po 50 latach
Fot. TV LUBUSZAN / YouTube.com
PAP / tk

Ludwik Jaszczur, 94-letni weteran 2 Korpusu Polskiego i uczestnik bitwy o Monte Cassino prowadził wraz z żoną w Edynburgu niewielki zakład naprawy wyrobów skórzanych. Po 50 latach postanowił odejść na emeryturę.

Według gazety, pan Ludwik i jego żona Zofia Urbańska już w 2019 r. zastanawiali się nad zakończeniem działalności. Wówczas zdecydowali, że jeszcze nie czas na to, ale w niedzielę w oknie znajdującego się przy Lauriston Street na Starym Mieście w Edynburgu zakładu pojawiła się karteczka informująca o zamknięciu na stałe. "Po 50 latach służby, nadszedł wreszcie czas na emeryturę. Z wielkim żalem zamykamy drzwi naszego warsztatu i chcielibyśmy z całego serca podziękować za to, że byliście lojalnymi klientami, za uśmiech i miłe słowa" - napisali.

"The Scotsman" cytuje jeden z wpisów na Twitterze, którego autor wyraził żal z powodu tego, że zakład został zamknięty. "To miejsce jest tu od zawsze, prowadzone przez niesamowitą starszą parę z fascynującą historią. Zdecydowanie koniec ery na Lauriston Street" - napisał.

Walczył z niedźwiedziem u boku

Jak informuje dziennik, Ludwik Jaszczur wstąpił do 2 Korpusu Polskiego w 1943 roku po ucieczce z Niemiec. Wcześniej, w 1939 roku, gdy miał 12 lat, stracił rodziców i brata, którzy zostali zabici przez Niemców. Będąc jeszcze nastolatkiem, przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego, walcząc m.in. w bitwie o Monte Cassino, a jednym z jego "towarzyszy broni" był niedźwiedź Wojtek, będący maskotką tej jednostki. - Powiem wam prawdę. To Wojtek pomógł nam wygrać II wojnę światową - mawia pan Ludwik.

DEON.PL POLECA


Ponieważ obydwaj po wojnie trafili do Szkocji, mógł go regularnie odwiedzać w zoo w Edynburgu. W Szkocji Ludwik Jaszczur początkowo pracował w szpitalach przy ścieleniu łóżek i karmieniu pacjentów, następnie podjął naukę w szkole pielęgniarskiej. Później rozpoczął pracę w firmie produkującej narzędzia chirurgiczne w Edynburgu, zajmował się naprawą maszyn do pisania i urządzeń biurowych, a wreszcie przez 50 lat - aż do zeszłego tygodnia - zajmował się naprawą wyrobów skórzanych.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

94-letni polski weteran prowadził warsztat w Edynburgu. Zamknął go po 50 latach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.