Agencja UE: COVID-19 nie osłabił handlu narkotykami

Agencja UE: COVID-19 nie osłabił handlu narkotykami
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na osłabienie handlu narkotykami w Europie, a ich przemytnicy coraz częściej obracają niedozwolonymi substancjami za pośrednictwem internetu i kurierów, wynika z raportu zaprezentowanego w środę przez europejską agencję ds. narkotyków (EMCDDA).

Jak poinformował podczas prezentacji dokumentu Alexis Goosdeel, dyrektor EMCDDA, handlarze narkotykami potrafili dobrze zaadaptować się do wyzwania, jakim było pojawienie się COVID-19, a w efekcie także do restrykcji przeciwepidemicznych.

- Jesteśmy świadkami opierania się obostrzeniom sanitarnym przez rynek obrotu narkotykami, dynamiczny, a zarazem zdolny do dostosowywania się do nowych warunków - powiedział Goosdeel podczas konferencji w Lizbonie.

Szef unijnej agencji wskazał, że wraz z nastaniem restrykcji sanitarnych przemytnicy i handlarze substancjami psychoaktywnymi przestawili się na częstsze korzystanie z usług kurierów, poczty i dostarczania narkotyków do domów klientów przez osoby związane ze środowiskiem przestępczym.

DEON.PL POLECA

W ocenie dyrektora EMCDDA częstsze podczas pandemii używanie przez środowisko handlarzy narkotykami sieci społecznościowych do obrotu tymi substancjami wskazuje, że w najbliższych latach proceder ten może jeszcze bardziej nasilić się poprzez kanały sprzedaży online.

Innym niepokojącym zjawiskiem odnotowanym przez unijną agencję jest znaczący spadek osób uzależnionych od narkotyków uczestniczących w terapiach odwykowych. Pojawienie się COVID-19 doprowadziło do uszczuplenia się grona leczących się o 80 proc.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Agencja UE: COVID-19 nie osłabił handlu narkotykami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.