Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego pobicia franciszkanina z Siedlec

Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego pobicia franciszkanina z Siedlec
Depositphotos.com (265378326)
PAP / pzk

Do zabójstwa franciszkanina z Siedlec doszło w listopadzie 2021 r. Rafał J., który został oskarżony o spowodowanie jego śmierci, odpowie przed sądem za jeszcze jedno zabójstwo, dwa usiłowania zabójstw oraz spowodowanie uszkodzenia ciała przypadkowej osoby.

W piątek do Sądu Okręgowego w Siedlcach został skierowany akt oskarżenia przeciwko Rafałowi J. "Mężczyzna został oskarżony o pięć przestępstw" – przekazała rzeczniczka siedleckiej prokuratury okręgowej Krystyna Gołąbek.

Do zabójstwa zakonnika doszło 11 listopada 2021 roku około godz. 19.30. 35-letni franciszkanin, posługujący w jednej z parafii na terenie Siedlec, spacerując po parku miejskim został brutalnie pobity. Doznał śmiertelnych obrażeń. Sprawca zadał ofierze trzy uderzenia w tył głowy. Nieprzytomny franciszkanin trafił do szpitala, gdzie kilka godzin później zmarł.

Jak przekazała siedlecka prokuratura, między innymi z uwagi na podobieństwo sposobu działania sprawcy, wnikliwej analizie poddano okoliczności zabójstwa popełnionego dwa miesiące później w pobliskim Sokołowie Podlaskim. 18 stycznia 2022 roku ofiarą była 49-letnia kobieta. Wyszła do pracy z domu ok. godz. 21. Jej zwłoki na poboczu jednej z ulic miasta, znalezione zostały ok. 22-giej przez przejeżdżające obok osoby. Ofiara otrzymała 10 ciosów w głowę młotkiem.

Na podstawie zapisów monitoringu jako podejrzewanego o dokonanie zabójstwa kobiety wytypowano Rafała J. Na zabezpieczonych od niego butach, odzieży oraz młotku były ślady krwi pokrzywdzonej. Rafał J. usłyszał zarzut pobicia kobiety ze skutkiem śmiertelnym.

DEON.PL POLECA

"Zebrane dowody, między innymi ekspertyzy kryminalistyczne, dostarczyły wystarczających podstaw do przyjęcia, że zabójcą księdza i kobiety jest ta sama osoba. Ustalenia te możliwe były dzięki wielomiesięcznej, żmudnej pracy procesowej i analitycznej prokuratury i policji" - informowała Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.

Jak się potem okazało, Rafał J. odpowiada także za trzy inne przestępstwa. Mężczyzna został oskarżony o usiłowanie dokonania zabójstwa w listopadzie ubiegłego roku w Sokołowie Podlaskim Gerarda L., którego również zaatakował tępym narzędziem oraz o usiłowanie dokonania zabójstwa w marcu bieżącego roku na terenie zakładu karnego w Siedlcach współwięźnia Dariusza B.

"W momencie, kiedy Rafał L. był aresztowany tymczasowo, zaatakował współosadzonego metalowym krzesłem" - wyjaśniła PAP Krystyna Gołąbek. Wcześniej, w połowie stycznia, miał też spowodować uszkodzenia ciała przypadkowej osoby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego pobicia franciszkanina z Siedlec
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.