Alert RCB. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Gdzie będą najtrudniejsze warunki?

Alert RCB. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Gdzie będą najtrudniejsze warunki?
Fot. PAP/Roman Zawistowski
PAP/ kb

Wiatr o średniej prędkości od 35 do 50 km/h, a w porywach nawet do 120 km/h. Takie warunki dla północno-zachodniej części kraju prognozuje IMGW, które dla tego obszaru wydało alerty najwyższego stopnia. Silny wiatr prognozowany jest także w pozostałej części kraju.

W rozsyłanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alercie przekazane zostało ostrzeżenie: "Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawach prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz".

Alerty najwyższego, trzeciego stopnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, a także dla części województw: lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. IMGW prognozuje tam silny wiatr o średniej prędkości od 35 do 50 km/h, w porywach do 120 km/h, z zachodu. Lokalnie możliwe są tam burze.

Dla pozostałej części kraju wydano alerty drugiego stopnia. Możliwy jest tam wiatr o średniej prędkości do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h, z kierunków zachodnich.

Alerty zaczną obowiązywać od godzin wieczornych i nocnych.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia dużych strat materialnych oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof, a także zagrożenie życia.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Alert RCB. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Gdzie będą najtrudniejsze warunki?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.