Alert RCB. Silny wiatr i burze z gradem

Alert RCB. Silny wiatr i burze z gradem
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/Twitter/dm

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w alert o możliwych burzach w południowej połowie kraju w poniedziałek. Mogą tam wystąpić burze z gradem i silny wiatr - ostrzegło RCB na Twitterze.

Mieszkańcy terenów zagrożonych dostali sms z ostrzeżeniem.

Centrum przypomina, by w takich warunkach nie zatrzymywać się pod drzewami, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i przygotować się na możliwe przerwy w dostawie prądu.

Alert obejmuje całe woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, łódzkie, świętokrzyskie i lubelskie oraz południową część województw wielkopolskiego i mazowieckiego.

Jak podaje IMGW w najbliższym tygodniu w Polsce nastąpi załamanie pogody.

W poniedziałek groźne burze na południu kraju

W poniedziałek spodziewamy się groźnych burz, które wystąpią szczególnie na południu kraju. Mogą im towarzyszyć przelotne opady deszczu oraz miejscami burze z gradem - podaje IMGW. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 15 st. na północy i północnym zachodzie do 34 st. C na południowym wschodzie.

Najsilniejsze burze, które w poniedziałek wystąpią na południu kraju, pojawią się po południu i wieczorem. „Towarzyszyć im będą przelotne opady deszczu i miejscami burze z gradem. Wysokość opadów od 20 do 30 mm, lokalnie na Podlasiu do 40 mm” - podaje IMGW.

W ciągu dnia należy się spodziewać silnych porywów wiatru, które mogą wynieść od 60 do 80 km/h. Lokalnie nawet 100 km/h. Na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane, poza tym pochmurnie.

Temperatura maksymalna od 15-18 stopni Celsjusza na północy i północnym zachodzie, około 21 st. C na Suwalszczyźnie. W centrum 28-29 stopni, najcieplej na południowym wschodzie do 34 stopni.

W nocy przelotne opady deszczu i miejscami burze, lokalnie z gradem. Poza tym pochmurnie. W czasie burz wysokość opadów deszczu może wynieść 30 mm. Temperatura w nocy spadnie do 9-14 stopni w całym kraju. Chłodniej na Pomorzu i w obszarach podgórskich - tam około 7 st. C. Najcieplej na krańcach południowo-wschodnich 16 stopni.

PAP/Twitter/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David Steindl-Rast

David Steindl-Rast OSB to ceniony mnich, pisarz i mówca; jego wykład w ramach konferencji TED ma ponad 3 miliony wyświetleń. W swojej bestsellerowej książce pokazuje, jak żyć w pełni. Kluczowy jest tu związek między modlitwą...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Alert RCB. Silny wiatr i burze z gradem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.